Facebook'ta Paylas  

ELEKTRONİK HACİZ


                                                        

 

SGK, Mart/2013 ayından  itibaren elektronik haciz uygulamasına başlayacağını açıkladı. Konu hassas ve sıkıntılı bir konu. Bununla beraber çıkan aflara rağmen Kamu kurumları alacaklarını zamanında tahsil edecek, kalıcı bir stratejiyi belirleyip uygulayamıyorlar. Bu sorun sadece bürokrasinin çözeceği bir sorun değil. Öncelikle siyasetin bir karar verip çözmesi gereken bir sorun. Sorunun nedenleri üzerinde durmaya çok gerek yok ama nedenler konuşulmaya başlandığında en önemli neden olarak karşımıza siyaseten alınan af uygulamaları çıkmaktadır. Bu af uygulamaları daha önceden, gerçekten mükellefiyetlerini zamanında yapan vatandaşları açık bir şekilde mağdur eden uygulamalar olarak hayata geçerken şimdi bu mağduriyetler teşvik uygulamaları ile azaltılmış olsa da hala kamu vicdanında sorgulanmaya devam etmektedir. Konu kapsamlı ele alındığında diğer en önemli neden ekonomik krizler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sebep ne olursa olsun Kamu kurumları, sağlıklı hizmet sunabilmeleri için bu paraları tahsil etmeleri gerekmektedir. Bunun içinde SGK, 01.03.2014 tarihinden itibaren e-haciz uygulamasına başlayacağını açıkladı. Bence piyasa bu açıklamaya dikkat kesilmelidir. Çünkü borcu olan işverenler elektronik hacze geçilmeden önce paralarını bankadan kaçırabiliyorlardı. Ama bu artık mümkün olmayacaktır. Çünkü elektronik haciz bildirimi banka hesabına düştüğü anda para bloke edilecek ve borç miktarı da dikkate alınarak, banka tarafından hesaptaki paralar SGK hesaplarına aktarılacaktır. İşveren yönüyle de büyük problemler yaşanacağı aşikar olan bu uygulama eğer Bağ-Kur(4/B) ve genel sağlık sigortalılarını da kapsarsa çok büyük mağduriyetleri de beraberinde getirecektir.

BAĞ-KUR (4/B) PRİM BORÇLARININ HACZİ;

Bağ-Kur (4/B) sigortalılarının SGK' ya olan borçları bu gün itibariyle 20 milyar Türk Lirasının üzerine çıkmış durumdadır. Bağ-Kur (4/B) sigortalıları adına bu kadar borç ortada iken bu sigortalıların borçlarıyla ilgili olarak ta elektronik haciz uygulamasına başlanılması büyük sorunları ve mağduriyetleri de beraberinde getirecektir. Bence bu kitleyi mağdur etmemek ve SGK kayıtlarındaki tahsili zor alacakların da silinmesi adına siyasi irade yeni bir  düzenleme yaparak, sigortalıların borçlarının silinerek sigortalılık sürelerinin askıya alınması uygulamasına geçmelidir. Bu uygulamayı Kurum daha önceden yaptı. Sosyal Güvenlik mantığı yönüyle problemli gözükse de daha derin sorunları ortadan kaldıracak olan  bir uygulama gibi gözüken bu uygulamaya geçilmesi bu konuda yaşanan problemlerin tamamını ortadan kaldıracaktır. Ancak yukarıda da dediğim gibi bu uygulama sosyal güvenlik temel mantığına uygun bir uygulama değildir. Çünkü bu uygulama borçlanma sistemi gibi uygulanacaktır.

E-HACİZ  VE  ZAMANLAMA;

Elektronik haciz uygulaması, hükümetin 2014 yılı programında da yer almaktadır. Şimdiye kadar hep ertelenen bu uygulama ile Türkiye, mutlaka bir gün karşılaşacaktır. Bu itibarla elektronik haciz uygulamasının  doğru bir zamanlamayla hayata geçirilmelidir. En doğru zamanlama ise çıkacak bir afla birlikte e-haczin uygulanması olacaktır. Elektronik haciz uygulaması bir afla birlikte hayata geçirilirse hem affa başvurular artacak ve her işveren yada sigortası aftan yararlanamaya çalışacak hem de öncelikle aftan yararlanmayanlar e-haciz uygulamasıyla karşı karşıya kalacaklardır. SGK aynı zamanda Bağ-Kur (4/B) sigortalıları içinde teşvik uygulaması kapsamında 5 puanlık uygulamaya geçerse bu defa amaç hasıl olacak hem kasasına parayı dolduracak hem de sadece cezalandırıcı değil aynı zamanda sigortalılara teşvik uygulayarak, tahsilat sorununu sistemli bir şekilde çözüme kavuşturacaktır. Tahsilat sorunu, ceza, teşvik ve kamu gücü kullanma ayakları birlikte uygulanmadığında bitmeyecektir. SGK ve Çalışma Bakanlığının uygulamayı hayata geçirmeden, birde bu yönüyle konuyu değerlendirmelerinde yarar bulunmaktadır. Yoksa elektronik hacze başlasalar bile uygulamanın hayata geçirildiği andan itibaren en kısa zamanda geri adım atmak zorunda kalacaklardır. Devletin uygulamalardan geri adım atması, bundan sonraki uygulamalarında inandırıcılığın yitirilmesine de neden olmaktadır. Bizden söylemesi.

SORU;  

Mustafa Bey Merhabalar;

21 Aralık 2012 tarihinden itibaren GSS sistemine dahil edilmişim. Daha dün 1055 TL pirim borcum olduğunu öğrendim. Aynı gün Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına  giderek gelir testi yaptırdım. Gelir testim 15 gün içinde sonuçlanacakmış. Ben aynı zamanda isteğe bağlı sigortalılık için başvursam GSS sisteminden çıkacağım için GSS borcum ne olur? İsteğe bağlı sigorta primini de GSS borcunu da ödeyecek gücüm yok. Sırf, GSS denilen şu saçma sistemden kurtulmak istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Şerif DOĞRU

CEVAP:

 

Şerif Bey;
GSS zorunlu olarak hayatımıza 01.01.2012 tarihinde girdi. Herkesin gelir testine tabi tutulması basın yoluyla hatta kurum tarafından kişilere yazı yazılarak duyuruldu. Siz, GSS zorunlu olduğu tarihten sonra gelir testine tabi tutulmamışsanız. SGK tarafından, sizin asgari ücret geliriniz olduğunu farz ederek prim tahakkuku yapıldı. Size çıkan borç, sosyal güvenlik kapsamından çıktığınız  21.12. 2012 tarihinden sonrası için bu nedenle çıkmıştır. Gelir testini yaptırmanız isabetli olmuş. Gelir testinden sonraki süreç için ailede fert başına düşen gelire göre GSS primi ödeyerek siz ve aileniz GSS kapsamında sağlık yardımlarından yararlanacaksınız. Eğer ailede fert başına düşen gelir, 340.5 TL den düşük olursa bu defa prim ödemeden ailecek GSS kapsamında sayılacaksınız. Bu itibarla GSS uygulaması güzel ve doğru bir uygulama.
İsteğe bağlı sigortaya başvurmanız halinde hem sağlık hizmetlerinden yararlanır hem de emeklilik hakkından istifade edersiniz. Ancak geriye doğru isteğe bağlı sigortalı olamayacağınız için size çıkan GSS priminden kurtulamazsınız. Çıkan primi ödemeniz gerekmektedir. Ödemeden bu borçtan kurtulmanız mümkün değil. Bence gelir testinizin sonucunu bekleyin eğer ailede fert başına düşen geliriniz 340.5 TL den daha düşük çıkarsa prim ödemeden GSS li olursunuz. Borçlarınızı da ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com