Facebook'ta Paylas  

TEŞEKKÜR, YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA MÜSAADESİ, İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VE BİR UYARI


                                                       

 

TEŞEKKÜR,

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olan OSBÜK tarafından, Ankara' da işçi sağlığı ve iş güvenliği uygulamalarının anlatıldığı bir seminer programı düzenlendi. Meyra Palace Otelde düzenlenen program aslında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve OSBÜK işbirliği ile düzenlendi. Toplantıya Organize Sanayi Bölgeleri tarafından yoğun ilgi gösterildi. Öncelikle OSBÜK başkanı ve yönetim kurulu üyelerine böyle bir toplantıyı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. Örnek bir ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, organize sanayi bölge temsilcileri ve çalışanları içinde hem verimli hem de bilgilendirici oldu. Aslında OSBÜK, bir çok konuda üyelerini hem bilgilendiriyor hem de eğitim konusunda programlar düzenliyor. Bu tür programların artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü Organize Sanayi Bölgeleri, sanayi kesiminin omurgasını oluşturuyor. Bu gün itibariyle ülkemizde 280 tane organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. OSBÜK, hem siyaset hem de bürokrasi kademelerine üyelerinin  sorunlarını örgütlü bir şekilde iletiyor ve çözüm bulmaya çalışıyor.

İkinci teşekkürüm Çalışma Bakanlığı Müsteşarımız sayın Fatih Acar beye, sayın müsteşarımız SGK' ya getirdiği hizmet odaklı çalışma bakış açısını, müsteşarı bulunduğu Çalışma Bakanlığında da aynen uygulamaya başlamış. İlgili tüm üst düzey bürokratlarını toplantıda hazır bulundurması, sanayicilere verdiği değeri apaçık bir şekilde ortaya koyması açısından önemliydi. O da bu şekilde davranarak hem beyan hem de hal ile bunu tüm katılımcılara hissettirdi. Sanayiciler tarafından iletilen tüm sorunları tek tek not aldı ve iletilen sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve sanayicilere geri bildirimde bulunacaklarını belirtti. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasında Bakanlıklarına düşen görevleri de ayrıntılarıyla paylaştı ve sanayicilerle beraber bu hedefleri gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek Sanayicilere, güvenle yatırım yapmaya ve istihdam oluşturmaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti.

YENİ NESİL BÜROKRASİ;

Artık Türkiye de yeni nesil bir bürokrasi anlayışı var. Tepeden bakmacı bürokrasi anlayışı tarihin çöplüklerindeki yerini aldı. Bu anlayışı aksi yönde de değiştirmek artık mümkün değil. İnsana değer veren gerekiyorsa vatandaşının ayağına giden, cezalandırıcı değil bilgilendirici ve ikna edici anlayışa sahip bir bürokrasiden bahsediyorum. OSBÜK ile Çalışma bakanlığının yaptığı toplantıda bu anlayış net bir şekilde görülmekteydi. O gün toplantıda genç, dinamik ve konularına vakıf bir bürokrat tablosu vardı. Tüm bürokratlar ağız birliği etmişçesine önceliklerinin iş dünyası ile ilgili sorunları çözmek ve  rehberlik faaliyetinde bulunmak olduğunu, cezalandırmanın öncelikleri arasında bulunmadığı belirttiler. Hizmet odaklı bürokrasinin ve insana, sanayicisine değer veren bir anlayışın bu ülkenin hak ettiği anlayış olduğunu düşünüyorum ve bunun geri dönülmez olarak oluştuğunu görmekten mutluluk duyuyorum. Aslına bakılırsa sadece bu anlayışın oluşması yeterli değil bununla birlikte işlemlerin kişiye bağlı olmaksınız sistemsel olarak iyileştirilmesi gerekmektedir.

YABANCI İŞÇİ ÇALIŞTIRMA MÜSAADESİ;

Anlayış değişince sistemlerde değişiyor ve buna bağlı olarak hizmetlerin kalitesi artıyor. Verilen hizmetler bilgisayar sistemlerinin de yardımıyla hızlı doğru ve nezaketli verilmeye başlıyor. Çalışma Bakanlığı müsteşarımız, Bakanlıklarınca verilen yabancı işçi çalıştırma müsaadelerinin ortalama doksan günde sonuçlandığını, hedeflerinin bu süreyi ilk etapta 15 güne düşürmek olduğunu söyledi. Hatta ilgili genel müdürden 200 kişilik topluluk huzurunda söz aldı. Artık kendine güvenen bilgili vizyonlu genel müdürler olunca üst amirinin talebinin de altında taahhütte buluyorlar. Konunun sahibi olan genel müdürümüz bu sürenin 14 güne düşürüleceği taahhüdünde bulundu.  Çalışma bakanlığı bürokrasisi hizmetin iyileştirilmesi için bir koşuşturma içinde sanki. Bunlar ülkemizin 2023 vizyonuna yakışan tavır ve çabalar. Yabancı işçilerin çalışma müsaadeleri,  sanayicilerimiz için büyük problemlerden bir tanesiydi. İnşallah en kısa zamanda ülkemiz bu problemden de kalıcı olarak kurtulacaktır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU VE BİR UYARI;

İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yasası 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdi. Aslında yasa tüm hükümleriyle hala yürürlükte. Sadece işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğunun başlama süresi elliden az işçi çalıştıran işyerleri için ötelenmişti. Elliden fazla işçi çalıştıran işyerleri bakımında yasa hükümlerinin tamamı meri olarak uygulamadadır.

 Bu ötelenmede de sona gelindi ve elliden az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri 01.01.2014 tarihinden itibaren işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak zorunda kalacaktır. Bu kapsamda olan sanayicilerimizin şimdiden hazırlıklarını yapmaları gerekmektedir. Konu çok önemli olmasına rağmen ve yasanın bu yönüyle de uygulamaya girmesi ile birlikte işverenlere yüklü cezalar içermesine rağmen, Bakanlık bu konuda altyapı hazırlıklarında yetersiz kaldı. İş güvenliği uzmanı yetkilendirme işlemlerinin onayı istenen hızda yürümüyor. Belki de işverenlerin karşılaşacakları en büyük sorun piyasadaki A sınıfı iş güvenliği uzmanı eksikliğidir. Sayın müsteşarımızın iyi niyetle gösterdiği çabalarda sonuçsuz kaldı. Yasa ile merkezi denetim elamanlarına verilen hakkın yönetmelikle geri alınması, öncelikle idari olarak çözülmelidir. İdarenin yanlışta direnmesi halinde de hukuk yolu devreye girecek, bu defa yine piyasa bir belirsizlikle karşı karşıya kalacak. Yine olan iş dünyasına olacaktır.

SORU;  

Merhaba Mustafa Bey,
Ben size bir konuda danışmak istiyorum. Ben yurtdışında çalıştım (7 sene) ve 2006 yılında Türkiye' ye döndüm. Bu süreyi borçlanmak istiyorum. Ancak şöyle bir durum da var. Ben işsiz kaldım, ve tekrar yurtdışına dönme gibi bir durumum da var. Ben geçmişteki bu süreyi borçlanabilir miyim, yurtdışına çıkacak olsam dahi? Bu konuda bana bilgi verebilirseniz sevinirim. Saygılarımla,
 Rıza Dindir

CEVAP:

Rıza Bey,
Yurtdışında çalıştığınız günleri istediğiniz zaman borçlanabilirsiniz. Artık o süreleri borçlanma hakkı sizin için kazanılmış bir haktır. Hatta yurtdışına tekrar çıkıp çalışsanız dahi Türkiye' ye dönmeden yurtdışında çalışırken bile borçlanma yapabilirsiniz. Ben hemen borçlanma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü asgari ücretin her değiştiğinde borçlanacağınız miktar artacaktır. Daha önce yurtdışında bulunanlar Türkiye' ye kesin dönüş yapmadan borçlanma yapamıyorlardı ancak Yasal değişiklik yapılarak sigortalı yurtdışında çalışırken bile artık yurtdışı borçlanması yapabiliyor. Ama Türkiye' ye kesin dönüş yapmadan emekliliğe müracaat edemiyor.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com