Facebook'ta Paylas  

EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?


                                                  

 

Sosyal Güvenlik Kurumunun, yaptığı uygulamalar da esas aldığı 5510 sayılı uygulama Kanunun Birinci Kısım Üçüncü Bölümü "hizmet akdiyle ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların tabi olduğu kısa vadeli sigorta kolları hükümlerini"  kapsamaktadır. Emzirme ödeneği, analık hali nedeniyle verilen bir yardım olduğundan ve analık halin de ise kısa vadeli sigorta hükümleri çerçevesinde uygulama yapıldığından, SGK Kanununa göre emzirme ödeneğinden sadece 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalıları yararlanabilmektedir. Devlet memurları bu kanuna göre emzirme ödeneğinden yararlanamamaktadır. Devlet memurlarına 675 sayılı devlet memurları kanununa göre doğum yardımı verilmektedir.

Öncelikle emzirme ödeneğinden yararlanabilmek için sigortalının kesinlikle 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) statüsünde sigortalı olması gerekmektedir. Hal böyleyken 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalı kadının doğum yapması halinde kadın sigortalı, kendi sigortalılığından dolayı emzirme ödeneğinden yararlanacaktır.

Doğum yapan kadın sigortalı değilse bu defa eşinin 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olması halinde, sigortalı eşe emzirme yardımında bulunulacaktır.

Emekli kadın sigortalılar da emzirme yardımlarından yararlanabilmektedir. Burada da  yine emekli kadın sigortalıların emzirme yardımından yararlanabilmeleri için  4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında  emekli olmaları gerekmektedir.

Doğum yapan kadın, emekli veya sigortalı değilse ve eşi 4/A (SSK) ve 4/B (Bağ-Kur) kapsamında emekli ise bu defa da doğum yapan eşinden dolayı emekli sigortalıya emzirme yardımı yapılacaktır.

EMZİRME ÖDENEĞİ ALABİLM ENİN ŞARTLARI?

Doğum yapan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe her çocuk için yaşaması şartıyla SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir. Emzirme ödeneğinde çocuk sayısı kısıtlaması bulunmamaktadır. Yaşaması şartıyla her çocuk için ayrı ayrı olmak üzere belirlenen tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir. Çocuk ölü doğmuşsa yada talep tarihinden önce  ölmüşse emzirme ödeneği verilmez. Doğum yapan sigortalı veya emekli kadının yada doğum yapan eşi çalışmayan sigortalı veya emekli erkeğin emzirme yardımı alabilmesi için SGK' ya yazılı müracaatta bulunması gerekmektedir.

DOĞUM YAPAN EŞ İSTEĞE BAĞLI SİGORTALI İSE SİGORTALI KOCAYA EMZİRME ÖDENEĞİ VERİLİR Mİ?

Eşi doğum yapan sigortalı erkeğin emzirme yardımından faydalanabilmesi için doğum yapan eşinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir. Sigortalı bir işte çalışması halinde kendi çalışmasından dolayı bu defa kadın sigortalı emzirme yardımından yararlanacaktır. Konuyu örneklendirerek anlatmak gerekirse; 4/A (SSK) sigortalısı olan erkeğin doğum yapan eşi 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı ise kendi sigortasından dolayı emzirme yardımından yararlanması gerekmektedir. Ancak doğum yapan eş devlet memuru olarak çalışıyorsa SGK Kanununa göre emzirme yardımından yararlanamayacaktır. Eşi  4/A (SSK) kapsamında sigortalı olsa bile kendisi devlet memuru olduğu için sigortalı eşi emzirme yardımı alamayacaktır.

Ancak sigortalı erkeğin çalışmayan eşi isteğe bağlı sigorta primi ödüyorsa olsa bile kadının doğum yapması halinde sigortalı erkek eş emzirme yardımından faydalanacaktır. İsteğe bağlı sigortalılık hangi statüde olursa olsun durum değişmeyecektir. Doğum yapan kadın emekli sandığı isteğe bağlısına prim ödüyor olsa bile sigortalı eşi SGK' dan emzirme yardımı alacaktır.

Aynı şekilde doğum yapan kadın tarım SSK  sigortalısı olarak prim ödüyorsa da eşi emzirme yardımı alabilecektir.

SORU;  

Merhaba,

İlginize öncelikle teşekkür etmek isterim. Aşağıda belirttiğim konuda bana yol gösterir ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ben 21-04-1971 doğumlu bir bayanım. 4 Yasında Hollanda'ya geldim. 1991 yılında kendi adıma Kuaför dükkanı açtım.(elimde ticaret sicil kaydı belgelerim mevcut) 2 yıl işlettim ve sonra kapattım. Daha sonra 1996 yılında başka kuaför dükkanlarında da sigortalı olarak çalıştım. (elimde Hollanda da sigortalı olarak çalıştığımı gösteren belge mevcut) 3 çocuğum var . 2000-2003 ve 2007 doğumlu. Türkiye de 2013 yılı mayıs ayında 1 ay SSK' lı olarak çalıştım.
 Hollanda da kendi adıma açmış olduğum kuaför dükkanının açılış tarihini (08-10-1991 yılı) iş mahkemesine dava açarak  sigorta başlangıcı saydırabilir miyim? Yoksa başka bir yerde çalışmış olduğum 1996 yılını mi ilk sigorta başlangıcı olarak mi saydırabilirim?
 3 çocuğum olduğu için bu sigorta başlangıç tarihlerimi doğum borçlanması da yaparak daha önceki bir tarihlere de çekme imkanım var mi?  Bu belirtmiş olduğum durumların hangisinden yararlanabilir ve böylelikle ne kadar ödeyerek hangi yaş da emekli olabilirim? Şimdi yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum. Yapmam gerekenler ve takip etmem gereken yol hakkında bilgi verebilir misiniz?
 Sorularımla rahatsızlık verdiğim için çok özür dilerim.Ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Her şey için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla.  DERYA KARAGOZ
 
 CEVAP:

 

Derya Hanım;
Öncelikle Türkiye'de 2013 yılında SSK(4/A) sigortalılık başlangıcınız olduğu için yurtdışı borçlanmasını SSK(4/a) dan yapacaksınız bu sizin için bir avantaj.
Mahkeme kararı ile başlangıcınızı Hollanda da ilk kuaför dükkanı açtığınız tarihe çekemezsiniz. Borçlanma yaptığınız süre kadar sigortalılık başlangıç tarihiniz geriye gidecektir. Sizin için en makul borçlanma süresi 20 yıl borçlanıp 49 yaşında emekli olma seçeneği gibi gözüküyor. Daha az prim ödeyerek borçlanma yapmak istiyorsanız bu defa 15 yıl borçlanıp 54 yaşında emekli olabilirsiniz. Yada yaştan emekli olmak istiyorsanız o halde de 10 yıl borçlanıp 58 yaşında emekli olabilirsiniz. Asgari ücretten borçlanmanız halinde günlük borçlanma primi 10.89 TL olduğundan ve bu günkü değerle yaklaşık 740-750 TL emekli aylığı alacağınız düşünüldüğünde, sizin için en avantajlı durumu yukarıdaki tabloya göre siz seçmelisiniz.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com