Facebook'ta Paylas  

SGK'DAN BİR DİZİ MÜJDE


                                    

 

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları, hem tüm vatandaşlarımızı ilgilendiriyor hem de hayatın  içinden  uygulamalar olduğu için çok sık değişikliklere uğruyor. Bu aslında kötü bir şey değil. Çünkü hukuki düzenlemelerin  hayatın akışına ve yeni gelişmelere göre gözden geçirilmesi, hayatın gerçekleriyle örtüşmeyen hükümlerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Yasaların ve mevzuatın sık sık değişmesinin  uygulayıcılar yönüyle olumsuzlukları olsa da, bir ülkede Yasaların vatandaşların haklarını gözetir şekilde sık sık değişmesinin olumlu olduğunu düşünüyorum. SGK mevzuatının hem geniş kapsamlı olması hem de yeni bir yasa olması da bu değişikliklerde etkili olmaktadır.

Uygulama Yasasında bazı konularda açıklıkların bulunması bazı konularda eksik düzenleme yapılması ve bazı konularda da uygulama ile mevzuat arasındaki farklardan kaynaklanan problemler, yapılan torba Yasa düzenlemesi ile giderilmeye çalışılmıştır. Toplumun yararına düzenlemeler olduğunu düşündüğüm ve bir kısmını bu günkü  yazımın konusu yaptığım yeni düzenlemeler için SGK yönetimi kutluyorum. Ancak bu kutlamanın yanında şunu da hatırlatmak isterim ki Yasalar ne kadar ideal yapılırlarsa yapılsınlar uygulamada titizlik gösterilmezse sigortalılar mağdur olmaya devam etmektedirler. İnşallah bu isabetli düzenlemeler tüm illerimizde hakkıyla uygulanacaktır.

18 yaşından küçük herkes gss li olacak;

Sanki tüm okurlarımızın 2008 yılından beri bu hüküm zaten uygulanıyordu dediklerini duyar gibi oluyorum. Evet ülkemizde 01.10.2008 tarihinden bu yana 18 yaşından küçük çocuklar kendiliğinde genel sağlık sigortalısı sayılıyorlar. Devletimiz hiç bir prim almadan primlerini de kendisi üstlenerek bu çocuklarımızın sağlık hizmeti almalarını sağlıyor. Bununla birlikte 18 yaşından küçüklerden prim almıyor olsa bile bu çocukların anne ve babalarının gelir tespiti yaptırmalarını ve gelir tespiti sonucuna göre, ya prim ödeyerek yada prim ödemeden genel sağlık sigortalısı olmalarını zorunlu tutuyor. Bu uygulamada anne ve babası olmayan ancak 18 yaşından küçük olan çocuklar unutulmuştu ve onlar sistem tarafından otomatik olarak genel sağlık sigortalısı yapılmıyordu. Bu kapsamda olan kişiler SGK ya müracaat ettiklerinde de gelir testine tabi tutulmaları gerektiği yönünde cevap alarak Kurumdan ayrılmak zorunda kalıyorlardı ve genel sağlık sigortalısı olmaları konusunda problem yaşıyorlardı. Yapılan son düzenleme ile beraber bu problemde ortadan kaldırılmış oldu. Artık 18 yaşından küçük çocuğun anne ve babası olmaması halinde 18 yaşına kadar prim ödemeden otomatik olarak genel sağlık sigortalısı olacak ve sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Yeni yasal düzenleme ile yapılan diğer olumlu düzenlemeleri de diğer haftalarımda konu olarak işlemeye çalışacağım.

SORU;

Merhaba,

23 Şubat 2013 tarihli Posta gazetesi Çukurova eki yazınız hakkında sormak istediğim bir soru var; benim babam neredeyse kırk yıldır küçük bir dükkanda terzilik mesleğini yapıyor. Sigortasını isteğe bağlı olarak yatırarak birkaç yıl önce emekli oldu. Emekliliğinden sonra da dükkanda çalışmayı sürdürdü. Emekli olduktan sonra bir ticari işletmesi olması ile ilgili olarak SGK  tarafından hiç bir uyarı yapılmamasına rağmen geçtiğimiz günlerde 8000TL civarında bir borcunun olduğu söylendi. Yazınızda bu durumla ilgili muaf (başka türlü adlandıramadım) olabilecek kişiler arasında esnaf ve sanatkarlardan geliri asgari ücretin altında olduğu belgelendirilirse bu şekilde bir cezai yaptırımı olamayacağından bahsetmişsiniz ve babamın da vergi levhasına bakılarak gelirinin asgari gelirin altında olduğu tespit ediliyor yanılmıyorsam (hatalıysam lütfen düzeltin). Benim öğrenmek istediğim şey dilekçemizi yazarak gerekli mercilere başvurabilmek için bu durumu kanunsal olarak açıklamak gerekiyor ve yazınızda belirttiğiniz muafiyet yani bu şekildeki esnafların vergi, çalıştığını bildirme vs. yükümlülükleri konusunda o maddeyi dayandırdığınız kanunun hangi madde kaçıncı bendi olduğunu öğrenmek istiyorum? Bir an önce yanıtlayıp yollayabilirseniz sevinirim. Elimizden geldiğince çabuk bir şekilde Kanun ve maddelerine dayandırarak bir dilekçe yazabilirsek bir şeyleri düzeltebiliriz. Vakit ayırdığınız için teşekkürler, iyi çalışmalar...Ahu ÖNER

CEVAP:

Ahu hn;
Vergiden muaf olmak demek, vergi mükellefi olmamak demektir. Yani kişi bir ticari faaliyette bulunmaktadır, ancak vergiden muafiyeti olduğu için bulunduğu ticari faaliyetten dolayı vergi mükellefi olmamaktadır. Kimlerin yada hangi işleri yapanların vergiden muaf olacakları Vergi Usul Kanununda belirtilmiştir.
Babanızın yaptığı iş vergiden muaf olunacak işlerden değildir. Yani babanız vergiden muaf olmadığı için gelir durumuna bakılmaksızın sigortalı olmak zorundadır. Hatta zarar ediyor olsa bile sigortalı olmak zorundadır. O yüzden babanız çıkan aftan yararlanmak için süresi içinde SGK ya müracaat etsin ve borcunu taksitlerle ödemeye çalışsın.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com