Facebook'ta Paylas  

KIZ ÇOCUKLARININ SAĞLIK YARDIM HAKKI


                                   

 

 SGK' da yaşanan, devrim niteliğindeki değişimle birlikte bir çok kötü uygulama tarihte kaldı. Bunlardan bir tanesi de sağlık karnesi uygulaması. Artık ülkemizde de modern ülkelerdekinin fevkinde uygulama alanları geliştirildi ve sigortalılarımız bürokrasiye ve evraklara boğulmadan en iyi hizmeti en kısa zamanda almaya başladı. Daha önceden bir sağlık karnesi çıkarmak için günlerini veren ve her yıl vize yaptırmak için büyük çaba ve zaman harcayan vatandaşımız şimdi bu işlemlerin hiç birini yaptırmadan sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor. SGK  tüm mevzuatını ve bilgi işlem altyapısını buna göre düzenledi.

Kız çocuklarının sağlık hakları  konusun da mevzuatta aslında, yaş sınırı getirmenin dışında  büyük bir değişiklik yapılmadı. Ancak uygulamayı hızlandıracak ve sadeleştirilecek rötuşlarla mevzuat düzenlemelerine gidildi.

Yapılan yeni değişiklik ile kız çocuğu  okul durumuna göre 25 yaşına kadar, evli değilse, sigortalı bir işte çalışmıyorsa ve kendi çalışmasından dolayı gelir yada aylık almıyorsa, babası veya annesi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Kız çocukları için yeni Kanunla getirilen bu kısıtlayıcı kural, 01.10.2008  tarihinden sonra hak sahibi olan kız çocukları için geçerlidir. Yasanın yürürlüğe girdiği 01.10.2008  tarihinden önce hak sahibi olmuş kız çocukları, yaşları ne olursa oldun çalışmamak, evli olmamak ve kendi çalışmalarından dolayı gelir yada aylık almamak koşulu ile anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alamaya devam edeceklerdir. Kanun bu haliyle kız çocukları için verilen hakkı geri almamıştır. Hak sahipliği 01.10.2008  tarihinden önce başladığı halde durumunda değişiklik meydana gelen kız çocukları tekrardan bakmakla yükümlü olmaları halinde yine yaşlarına bakılmaksızın çalışmamak, evli olmamak ve kendi çalışmalarından dolayı gelir yada aylık almamak koşulu ile anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alacaklardır. Örneğin; evlenip daha sonra boşan kız çocuğu sahip olduğu haklara tekrardan kavuşacaktır.

SGK' NIN MEVCUT  UYGULAMASI;

Sağlık karnesinin uygulamadan kaldırılarak yeni ve  modern bir uygulamaya başlanılması ile birlikte, sağlık hizmeti alacak sigortalılar ve bakmakla yükümlü oldukları çocukları artık sadece TC numaralarıyla hastane yada eczaneye gitmeleri halinde sağlık hizmeti almaktadırlar. Hatta sistem, 18 yaşına kadar tüm çocuklar ile sigortalıların sağlık aktivasyonunu otomatik olarak yapmaktadır. Yani sigortalı yada 18 yaşından küçükler hiç bir işlem yaptırmadan yada SGK' ya hiç gitmeden herhangi bir hastane yada eczaneye gittiklerinde sağlık hizmeti alacakları ekranın, aktif yani işlem yapılabilir olduğundan sağlık hizmetlerini engelsiz alabilmektedirler.

Bu kadar ileri ve modern düşünülen bu sistem, sigortalı ve 18 yaşından küçük olanların dışındaki bakmakla yükümlü olanlar için bazı problemleri bünyesinde barındırmaktadır. Aslında bu problemler mevzuattan kaynaklanmayıp illere göre değişen uygulamalardan kaynaklanmaktadır.

Sigortalıların ve hak sahiplerinin en çok karşılaştıkları ve mantığını anlamakta güçlük çektikleri uygulamalardan bir tanesi taahhüt belgesi, diğeri de hak sahipliği  01.10.2008  tarihinden önce başlayan kız çocuklarından eğitim belgesinin istenmesidir. Bunlardan birincisi, aslında mevzuatta sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası için istenen, niçin istendiği belli olmayan ve alınanlarla ilgili ne gibi işlemlerin yapıldığının, kimse tarafından bilinmediği taahhüt belgelerinin bazı üniteler tarafından hem sigortalılar hem de çocukları içinde istenilmesidir. Abesle iştigal olan diğer uygulama ise  01.10.2008  tarihinden önce hak sahipliği  başlayan kız çocuklarından eğitim belgesinin istenmesidir. Çünkü söz konusu kız çocuğu okusa da okumasa da yaşına bakılmaksızın  çalışmamak, evli olmamak ve kendi çalışmalarından dolayı gelir yada aylık almamak koşulu ile anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alacaklardır. Ne mevzuata ne de bir mantığa dayanan bu uygulamalar güzel ve modern uygulamalara gölge düşürmektedir. SGK gibi herkese ait olan bir Kuruma, öncelikle çalışanlarının gölge düşürmemesi için en alt kademeden en üst kademeye kadar büyük özen göstermeleri gerekmektedir.

OLMASI GEREKEN UYGULAMA ŞEKLİ;

Bu konuda söylenecek çok söz olmakla birlikte, özellikle  01.10.2008 tarihinden önce hak sahipliği elde etmiş kız çocukları için sağlık aktivasyonunun otomatik yapılır hale getirilmesi, getirilememesi halinde de mutlaka sigortalı yada hak sahibinin müracaatı halinde hiç bir öğrenim belgesi yada taahhüt belgesi istenilmeden yada doldurulmadan sağlık aktivasyonlarının yapılması gerekmektedir. Uygulamanın mevzuata da uygun olarak bu şekilde yapılması halinde hem kurum personelinin işi kolaylaşacak hem de sigortalı yada hak sahibi Kurumdan memnun ayrılacaktır. İlgililere önemine binaen duyurulur.

SORU:

Mustafa Bey,
Daha önceki soruma cevap aldım. Ancak şunu öğrenmek istiyorum. Ben şimdiye kadar raporum olmadığı için vergi indirimi veya başka haklardan yararlanmadım. 2016 yılında emekli olduğumda, indirim almadığım için maaşım yüksek mi olacak veya olması için ne yapmalıyım, şimdimi rapor alayım yoksa 2016 yılı dolduğunda mı rapor alayım. Bu konu hakkında da son kez yardımcı olursanız sevinirim.
Ayrıca yukarıda sorudan bağımsız benim eskiden beri asgari ücretle primlerim yatmaktaydı. Şimdi 2 yıl boyunca tavandan yatırsam ne derece faydası olur.
Gerekli ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Saygılarımla.  Nurullah Kılıçparlar

CEVAP:

Nurullah Bey;
Vergi indirimden yararlanıp yararlanmamanız emekli maaşınızı etkilemez.
Yararlanmış olsaydınız daha kolay emekli olma hakkından yararlanabilecektiniz.
Şimdi rapor almanızı tavsiye ederim. Çünkü emeklilik şartlarınız alacağınız rapora göre değişebilecektir. Ve çalışmanız halinde vergi indirimden yararlanmanız söz konusu olacağınızdan çalışırken aldığınız ücret aynı işi yapan diğer işçilere göre vergi muafiyet oranınız kadar daha fazla olacaktır.
İki yıl boyunca daha yüksekten kazançtan sigortalı bildirilseniz bile emekli maaşınıza çok fazla bir yansıması olmayacaktır. Çünkü emekli maaşının hesabında artık son beş yılın değil tüm yılların kazançları esas alınmaya başlanmıştır.

Mustafa Keskin

Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com