Facebook'ta Paylas  

YÜKSEK PRİM ÖDEYEN İŞVERENLERE MÜJDE


                        

 

      Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı,  Kurumda iş yükü oluşturması yönüyle, piyasada da uygulamadan kaynaklanan nedenlerle büyük problemler yaşanan  bir uygulamayı daha değiştirerek önemli bir başarıya imza attı. Adalet yönüyle tartışmaya açık olsa da yapılan değişiklik, uygulamada hem Kurumu  hem de işverenleri rahatlatacağa benziyor.

    Kurumu rahatlatacak. Çünkü;Kurum personeli, var olma nedeni olan kayıt dışılıkla mücadele, prim tahsilatı ve sigortalılara kazanılmış haklarını vermeyle ilgili  işlemlerine ayırmaları gereken zamanlarını bundan böyle, işverenin işkolu kodundaki değişikliklerin gerçekte var olup olmadığını araştırma gibi aslında kuruma önemli bir getirisi de olmayan konulara ayırmak zorunda kalmayacaklardır. Reformla yeni bir kimlik kazanan ve ülkemizin işleyiş bakımından en modern kurumu olması gereken SGK' nın acilen bu gibi önem bakımından gerilerde olan konulardan kurtulması ve emeğini doğru yere harcaması gerekmekteydi. Ben bu değişikliği, bu konudaki beklentilerimin ayak sesleri olarak görüyorum. Kurum bundan önce yıllarca tabiri caizse kafesin dışında kalan yani sigortasız işçi çalıştıran işyerlerini kayıt altına almakla  geçirmesi gereken zamanının çoğunu, kendisine getirisinin olup olmadığı bile tartışılan ve kayıt içinde olan işverenlerin, işkolu kodunun doğru olup olmadığını araştırmaya ayırarak vaktini ve gücünü doğru kullanamadı.

    Bu düzenleme, piyasaları ve işverenleri de rahatlatacaktır. Çünkü işverenlerin yaptıkları işin işkolu kodunda bir değişiklik olduğunda, işverenler bunu yazıyla SGK ya bildirmekte, SGK da denetmenler marifetiyle değişikliğin, beyanda bulunulduğu üzere, gerçek ve doğru olup olmadığı yönünde inceleme yaptırıp, inceleme sonucuna göre işverenin ödeyeceği prim oranını belli etmekteydi. Tahmin edileceği gibi incelemeler iş yoğunluğundan uzun sürmekte ve işveren, sonunda neyle karşılaşacağını bilmediği bir belirsizlik içine sürüklenmekteydi. Aslında SGK işkolu kodundaki değişikliği inceletmekle kendi içinde de tezat yaşamaktaydı. SGK, ilk tescil de, işverenin beyanını kabul ederek belirlediği işkolu kodunu, değişmesi halinde bu defa işverenin beyanını kabul etmemekte ve inceleme yaptırarak iş kolu kodunu belirlemekteydi. Yani birinci beyanda işverene güvenmekteyken ikinci beyanda işverene güvenmemekteydi. Değişiklikle böyle bir ayıplı uygulamadan da kurtulmuş oldu.

PRİM ORANLARI NEYDİ NE OLDU?

    Uygulama ile ödeme mükellefiyeti ve sorumluluğu  sadece işverene ait olan kısa vadeli sigorta prim oranı sabitlendi ve %2 olarak belirlendi. İşverenlerin ödeyecekleri kısa vadeli sigorta prim oranları, işyerinde yapılan işin tehlike derecesine göre %1 ile %6.5 arasında değişmekteydi. Primin tamamı işveren tarafından ödenmekteydi.

    İlk bakışta prim oranları %2 nin altında olanların aleyhine bir durum var gibi gözüküyor.Ancak Prim oranı %2 nin altında olan işletmelerde çalışan işçi sayıları, üretim yapan ve prim oranları %2 ve üzerinde olan işyerlerinde çalışan işçi sayılarının çok altında yer almaktadır. Kamu kurumları genelde hizmet birimleri olduğu için onların aleyhine bir durum ortaya çıkmaktadır.

    Prim oranları %2 olanlar için bir değişiklik olmayacaktır. Organize sanayi bölgelerindeki sanayicilerin büyük kısmının prim oranı %2 ve üzerinde olduğu için işverenlere yeni bir avantaj daha getirilmiş olacaktır. Örneğin kısa vadeli sigorta kolları prim oranı %6.5 olan işyerinin, prim oranı %2 olacağından, %4.5 oranında avantaj sağlanmış olacaktır. Eğer işveren primlerini zamanında ödüyorsa ve prim borcu yoksa 5 puanlık indirim avantajından da yararlanacağından toplamda 9.5 puan prim indirimi elde edecektir. Kanun koyucu kısa vadeli sigorta kolları prim oranını %1,5 oranına düşürmeye ya da %2,5 oranına artırmaya Bakanlar Kurulunu yetkili kılmıştır.

UYGULAMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

      Prim oranlarının sabitlenmesi ve kısa vadeli sigorta kolları prim oranın %2 den yüksek olan işyerlerinin prim oranlarının, %2 ye düşürmelisi ve tahakkukun yeni oran üzerinden yapılması uygulaması 01.09.2013 tarihinde başlayacaktır. Bu tarihe kadar mevcut uygulama devam edecektir. Uygulama 01 Eylül 2013 tarihinde başlayacağından Eylül ayı tahakkuklarına yansıyacak ve Ekim ayındaki ödemelerde avantajlar görülecektir.

SORU;

   Mustafa Bey Merhaba,

   Ben Eskişehir’den Muzaffer Altuğ. Şirket Ortağı, şirkete ortak olmadan önce aynı şirkette 4/A Sigortalı olarak çalışırken, şirkete ortak olmuş ve bu yönde çalışmaya başlamıştır. Şirket ise 31/12/2009 tarihinde tasfiyeye girmiş ve Ortağın çıkışı da bu tarihte yapılmıştır.

   Bu ortak ise 21/01/2010 tarihinde başka bir yerde sigortalı olarak çalışmaya başlamış ve bu yılın Ağustos ayına kadar ise 4/A sigortalısı olarak prim ödemeye devam etmiştir. Bunun akabinde ise Bağ-kur ise 01/01/2010 tarihinde bu ortağı Bağ-Kur sigortalısı yapmış 2 yıl 11 aylık sigorta borcu çıkarmıştır.

   2010 Yılında Bağ -Kur sigortalısı olarak tescil edilmiş olan bu sigortalılığı iptal ettirmem için nasıl bir yol izlememiz gerekir. Saygılarımla . Muzaffer Altuğ

CEVAP:

    Muzaffer Bey;

    Öncelikle SGK nın, niçin sigortalımızı 2010 yılında tekrardan 4/B li olarak tescil ettiğini bilmemiz gerekmektedir. Eğer tasfiye halindeki bir şirketteki ortaklıktan dolayı ise, sizin tasfiye dolayısıyla sigortalılığınızı sonlandırma talebinizde varsa , sigortalılığın tescili mümkün değildir.  Ancak Sigortalının, başka bir şirkette de ortaklığı varsa, o ortaklıktan dolayı 4/B sigortalısı olarak tescil edilebilir. Size tavsiyem öncelikle tescilin nedenini öğrenmek. Tasfiye halindeki şirketteki ortaklığından dolayı tescil edilmişse sigortalılık yazılı talep halinde sona erecektir.Belki daha önce yapmış olduğunuz, sigortalılığınızın sonlandırma talebiyle ilgili SGK tarafından sonlandırma işlemi yapılmamış olabilir. Tekrar yazılı olarak, tasfiye nedeniyle sigortalılığın sonlandırması talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Yazılı olarak müracaat etmezseniz sonlandırma işlemini SGK, kendiliğinden yapmaz.

   Çünkü bu isteğe bağlı sonlandırma şeklidir. Yazılı olarak sonlandırma talebinde bulunursanız, çıkan borçta tescil tarihinden itibaren silinecektir.

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com