Facebook'ta Paylas  

SIK KARŞILAŞILAN BAZI SORULAR VE CEVAPLARI


                     

 

 

SIK KARŞILAŞILAN BAZI SORULAR VE CEVAPLARI;

Değerli posta okurları, bu gün size okurlarımızdan sıklıkla gelen bazı soruları da içine alan ve bize Mustafa ÇELİK tarafından gönderilen kapsam ve çeşitliliği itibariyle de bir çok okurumuzu ilgilendirecek olan bir soruyu sizinle paylaşmak ve bu sorulara cevap olabilecek açıklamalarla yazımı şekillendirmek istiyorum.

Sorunun başında okurumuz değerlendirme yapmamız içinde gerekli olan şu bilgileri veriyor.

"15.09.1972 doğumluyum. 01.04.1990 tarihinde Ticaret Meslek Lisesinde okurken stajdan dolayı SSK numarası aldım. Kasım 1994 - Nisan 1997 yıllar arasında askerliğimi yaptım. Askerlik borçlanması yapmadım. 01.04.1997 tarihinden itibaren SSK' lı olarak eczanede çalışmaya başladım. Bugüne kadar SSK primlerim asgari ücret üzerinden yatırıldı. Halen çalışmaya devam ediyorum. 30.11.2012 tarih itibariyle toplam SSK gün sayım 5625 gündür." diyor ve cevaplanması isteği ile aşağıda başlıklar itibariyle ele alacağımız soruları sıralıyor.

SSK BAŞLANGICIM STAJA BAŞLADIĞIM TARİH MİDİR?

Maalesef  SSK başlangıç tarihiniz staja başlangıç tarihiniz değildir. SSK başlangıç tarihiniz, 01.04.1997 de eczanede çalışmaya başladığınız tarihtir. Staj süresindeki sigortalılıkta sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık primi sizin adınıza yatırıldığı, uzun vadeli sigorta kolları primleri olan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi yatırılmadığı için staj çalışmasından dolayı almış olduğunuz sigorta numaranız geçerli olmakla beraber staj sigorta başlangıç tarihiniz sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilmemektedir. Sizinle beraber bu sorunu tüm çıraklar ve zorunlu staja tabi öğrenciler de yaşamaktadırlar. Şimdilik uygulama böyle olmakla birlikte bu mağduriyetin ortadan kalkması için ciddi bir kamuoyu oluşturmak gerekmektedir. Biz bu konuda üzerimize düşeni bu köşeden yapmaya çalışıyoruz. Hatta ilgililere bu konuyu birebir iletiyoruz. Staj süreleri için borçlanma hakkı getirilmeli ve borçlanma yapanların SSK başlangıç tarihleri staja başlama tarihleri olarak kabul edilmelidir.

 

PRİM GÜN SAYIM DOLDUĞUNDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDERSEM (PRİMLERİM ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN ÖDENMESİ DURUMUNDA) EMEKLİLİK MAAŞIM DÜŞER Mİ? DÜŞERSE, NE KADAR DÜŞER?

Sosyal güvenlik kurumu, uygulama kanunu olan 5510 sayılı Yasa çalışmaları yapılırken SGK başkanının danışmanı olarak o komisyonlarda bulundum. Uzmanların bilgilendirmelerinde değişen parametrelerde dikkate alındığında maaşlarda azalma olmayacağı açık bir şekilde belirtiliyordu.

Kanunla, yılık maaş bağlama oranı sabitleniyor ve %2 yapılıyordu. Ancak prime esas kazançlar güncelleme katsayısı ile güncellenerek günümüze taşındığından toplam çalışılan yıla denk gelen maaş bağlama oranında düşme olmasına rağmen maaşların düşmeyeceği ifade ediliyor ve hesaplar ona göre yapılıyordu. Hatta sistemde ne kadar çok kalınırsa o kadar avantajlı olunacağı söylenmişti. Ancak uygulamada şuan itibariyle aksi durum söz konusu gibi gözüküyor. Emekliliği hak edipte prim yatırmaya devam edenler, prim yatırdıkları her yıl için  aylık maaşlarından ortalama 10 TL azalmayla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Durum böyle olsa bile prim yatırmanın dışında bir alternatifte bulunmamaktadır. Sigortalı emeklilik şartlarından, gün ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyıp ta yaş şartına takılmışsa ve sırf maaşı düşmesin diye çalışmaz ise bu defa genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacaktır. Gelir durumuna göre değişmekle beraber bu gün için en düşük genel sağlık sigortası prim miktarı 39 TL' dır. Emekli maaşlarında kısmi azalma olacaksa bile prim gününü dolduran sigortalıların prim ödemeye devam etmelerinde yarar bulunmaktadır

ASKERLİK BORÇLANMASI YAPSAM EMEKLİLİK YAŞINDA BANA FAYDASI OLUR MU? EN AZ KAÇ GÜN BORÇLANMA YAPMAM GEREKİR?

İlk işe giriş tarihiniz  01.04.1997 ve askerliğiniz ilk işe giriş tarihinden önce yapmışsınız. Askerlik borçlanması yapmadan 25 yıl sigortalılık süresi 5825 prim günü ve 56 yaşını tamamlamanız halinde emekli olabilirken askerlik borçlanması yapmanız halinde ilk işe başlama tarihiniz 18 ay geriye gideceğinden ilk işe giriş tarihiniz 01.10.1995 tarihi olacaktır. Bu ilk işe giriş tarihine göre emeklilik şartlarınız 25 yıl 5750 gün ve 55 yaşını tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Bu bir yıl daha az prim yatırmak ve bir yıl önce emekli olmak manasına gelmektedir. Askerlik borçlanması yapmanızın avantajınıza olduğunu düşünüyorum. . Okurumuz tarafından sorulan diğer sorular kıdem tazminatı ve kıdem tazminatını hak etmenin şartlarının neler olduğu idi. Bu sorulara da bir sonraki yazımda cevap vermeye çalışacağım.

 SORU;

Merhaba sayın Mustafa Keskin,

Şirket ortağının, ortağı olduğu şirkette 4/a lı olarak çalışamayacağını biliyorum, fakat geçenlerde kurum kayıtlarında ortağın 4/a lı olarak çalıştığına şahit oldum. Bunun yaptırımı nedir, şirket ve ortak açısından. Saygılarımla, SMMM İbrahim Çeven

 CEVAP:

İbrahim Bey;

Kişi ortağı olduğu şirkette hizmet akdine tabi olarak çalışsa bile sigortalı olamaz. Ancak ortağı olmadığı şirkette eğer hizmet akdine tabi çalışırsa SSK (4/A) sigortalısı olabilir. Hatta SSK(4/A) sigortalılığı artık baskın sigortalılık olduğu için Bağ-Kur sigortalılığı varsa ve önce başlamış olsa bile, kişi eğer ortağı olmadığı bir şirkette hizmet akdine tabi çalışırsa zorunlu olarak SSK(4/A) sigortalısı olur. Siz eğer şirket ortağının, ortak olduğu şirkette SSK(4/A) sigortalılığının devam ettiğinden bahsediyorsanız. Bu ancak 01.10.2008 den önce başlayan ve kesintisiz devam eden bir SSK(4/A) sigortalılığı varsa ki ortağı olduğu şirket bile olsa kesinti oluncaya kadar SSK (4/A) sigortalılığı devam eder. Bu bilgiler ışığında eğer olmaması gerektiği halde SSK(4/A) sigortalısı olup ta devam eden bir sigortalılık varsa yapılan işlem hatalıdır. Sigortalı açısından bu hata mutlaka emeklilik dilekçesi verildiğinde ortaya çıkacaktır ve sigorta statüsü Bağ-Kur(4/B) olarak değiştirilecektir. Ancak işveren şirket yönüyle hata, gider olarak yazılmaması gerek işveren prim hissesinin gider olarak yazılması söz konusu olduğundan muhasebe kayıtları yönüyle düzeltme yapmak gerekmektedir. Aylık prim bildirgeleri yönüyle işverene bir idari para cezası uygulanmaz.

 

 
Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com