Facebook'ta Paylas  

ÇALIŞMA HAYATINDA YENİ YILDA DEĞİŞENLER


                 

 

 Her yeni yıl bir umut demek. Bir önceki yılda yaşadığımız aksiliklerin ve olumsuzlukların yeni yılda yaşanmaması ve yeni yılın geçmiş yıldan daha iyi geçmesi konusunda arkadaşlarımıza dostlarımıza temenni ve dileklerde bulunuruz. Yani hayata yeni ve beyaz bir sayfa açarız. Bu Umut' u sembolize eder. Çoğu zaman  yılın değişmesi ile aslında hayatta hiç bir şeyin değişmediğini günün ışıldamasıyla hemen anlarız. Aslında hayatımızda değişiklik olmayacağını hepimiz biliriz. Ancak değişmesini dileriz. Gerçekte yeni yılın takvim değişikliğinden ibaret olduğunu, yılın birinci gününde televizyonlardaki haber spikerlerinin vergi artış oranlarını açıklamalarından hemen anlarız. O gün televizyon haber bültenlerine yansıyan en önemli konu vergi ve harçlardaki artışlar ile gece eğlenceden eve dönenlerin direksiyon başlarında alkollü yakalanmalarıdır. Bu gün size bu geleneği bozmamak adına çalışma hayatı ile ilgili yeni yılın başında, yükümlülük ve haklarımızı etkileyen rakam değişikliklerinden bahsedeceğim.

 
ASGARİ ÜCRET;

Asgari ücret tespit komisyonu, her yılın son günlerinde toplanıyor ve toplumumuzun çoğunu ilgilendiren asgari ücreti belirliyor. Bu yılda değişen bir şey olmadı yine komisyon toplandı. Yine asgari ücrette belli  oranda artış yaptı. Komisyon asgari ücreti 16 yaşından küçükler ve 16 yaşından büyükler için ayrı ayrı belirliyor. Asgari ücret ilk altı ay ve ikinci altı ay için belirleniyor. Yeni yılda ilk altı ayı,  16 yaşından küçükler için asgari ücret brüt 839,10 TL, net 674,11 TL, 16 yaşından büyük olan işçiler için brüt 978,60 TL, net 773,98 TL olarak belirlendi. İkinci altı ay için ise 16 yaşından küçükler için brüt 877,50 TL, net 701,60 TL, 16 yaşından büyük işçiler için ise brüt 1021,50 TL, net 804,69 TL olarak belirlendi.

 
PRİM MATRAHLARI;

Asgari ücret yeniden  belirlenince, asgari ücrete endeksli olan prim matrahları da yeniden belirlenmiş oldu. Hem işveren hem de sigortalı üzerindeki prim yükü asgari ücret artışı oranı kadar artmış oldu. Çalışanlar için asgari ücretteki değişiklik oranı kadar prim miktarlarında artış olurken, isteğe bağlı prim ödeyenler için, genel sağlık sigortası primi ödeyenler ve diğer prim ödeyenler içinde prim miktarlarında artış meydana geldi. Genel sağlık sigortalısı olanlarda artık aile içinde fert başına düşen aylık  gelir eğer 326.2 TL nin üzerinde ise genel sağlık sigortası primi ödemek zorunda kalacaklar.

 
AYLIK  VE GELİR ARTIŞLARI;

SGK dan malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı ile gelir alanların  gelir ve aylıklarında asgari ücrete bağlı olmasa da her yılın Ocak ve Temmuz aylarından geçerli olmak üzere TUİK tarafından açıklanan en son temel yılı tüketici fiyat endeksindeki değişim  oranı kadar  artış meydana gelecektir. Bu yıl, Ocak ayında da bu artış tüm aylık gelirlere yansıtılacaktır.
 
 
ÖDENEK ARTIŞLARI;

Ödenek, SGK da raporlu olanlara iş yapamadıkları zamanlarda ve doğum halinde, kadın sigortalının çalışamadığı zamanlarda ödenmektedir. Sigortalıların  raporlu iken alacakları ödeneklerin hesabı, sigorta primine esas kazançları dikkate alınarak yapılmaktadır. Sigorta primine esas kazanç, asgari ücrete bağlı olarak arttığı için sigortalılara yapılacak ödenekte artacaktır.

 
İDARİ PARA CEZALARINDA ARTIŞ;

Sosyal güvenlik uygulamalarında tüm idari para cezaları 16 yaşından büyük işçiler için belirlenen asgari ücrete endekslenmiştir. Bu itibarla da 1 Ocak tarihinden itibaren otomatikman, uygulanacak idari para cezaları da artmış bulunmaktadır. işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi, aylık prim ve hizmet bildirgesi, v.b için verilen diğer cezaların tamamı asgari ücret artış oranı kadar artmış bulunmaktadır.

 
E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLIYOR;

Yılın en önemli ve en sevindirici haberlerinden bir tanesi reçetelerin elektronik ortamda yazılmasının zorunlu hale gelmesidir. Uygulama 1 Temmuz 2012 tarihinde başlamıştı ama tamamen bir zorunluluk öngörülmemişti. Yıl başından itibaren artık uygulama yaygınlaştırıldı ve bir zorunluluk haline getirildi. Sosyal güvenlikteki suiistimalleri ortadan kaldıracak önemli projelerden bir tanesi. Uygulayıcılara başarılar diliyorum. Halkımıza da bu süreçte sabırlı davranmalarını istirham ediyorum. Ülkemiz ve Sosyal Güvenlik Kurumumuz için önemli bir gün olduğunu düşünüyorum. Sistemin kurulmasında ve işletilmesinde emeği geçenlere ülkem adına teşekkür ediyorum.

 
SORU;

İyi günler Mustafa bey. Ben Hülya Melek Uysal (Terziakın). 23/08/1959 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 12/1976. Emekli sandığı giriş tarihim 11/4/1977. İlk doğum yaptığım tarih 20/1/1980. Doğum borçlanması yapabilir miyim? İlginiz için şimdiden teşekkür eder, kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

 
CEVAP:

Hülya hanım;
Doğum yaptığınız tarih, ilk defa SSK(4/A) sigortalısı olduğunuz tarihten sonra olduğu için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak doğum yaptığınız tarihten sonraki sürede çalışmıyor olmanız gerekmektedir. Çalışmışsanız çalıştığınız sürede sigortalı olduğunuzdan aynı süreleri borçlanmanız mümkün değil. Eğer doğumdan sonra çalışmaya ara vermişseniz 1980 yılında yaptığınız doğum için 2 yıllık borçlanma yapabilirsiniz.

 

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com