Facebook'ta Paylas  

Apartman Yöneticiliği ve Sorumlulukları. SMMM Sedat Eryürek


APARTMAN YÖNETİCİLİĞİ VE SORUMLULUKLARI

 Şehirleşmenin ayrılmaz parçası olan apartman yaşamında, kat malikleri olarak istesek de istemesek de belli dönemlerde apartman yöneticiliği yapmak durumunda kalıyoruz veya kalacağız….

Bu haftaki, yazım da; Apartman yöneticiliği yapacak olanların Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği hususlarını ele almaya çalışacağım.

Apartman yöneticiliğine seçilirken, mutlaka görev alanınızı gösteren bir yönetim planın apartman genel kurulunda onaylatmanız gerektiğini, onaylatmadığınız takdirde kat mülkiyeti kanun 35. maddesinde yer alan geniş kapsamlı bir görev sorumluluğu ile karşı karşıya kalabileceğinizi ve bu geniş sorumluluk nedeniyle apartman işlerine yetişemediğiniz durumlarda görevinizi ihmal ettiğiniz yönündeki tenkitlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yöneticiliğiniz süresince normal yönetim giderlerine katılmayacaksanız bu konuyu yönetim planında mutlak surette belirtmeniz gerekmektedir. Belirtmediğiniz takdirde, sizden sonra gelen yönetimler hissenize düşen normal yönetim giderinin yarısını faizi ile birlikte sizden talep edebilirler. (KMK Madde:40)

Görevi suistimal ve yedieminliği suistimal suçları ile asliye ceza mahkemelerinde yargılanmak istemiyorsanız;

●Yöneticiliğiniz süresince apartman için yaptığınız giderler için mutlak surette fatura ve fiş alınız. Gider kalemlerinizi Fatura ve fiş verme kapsamında olmayanlardan almış iseniz gider pusulası düzenleyiniz. (KMK Madde:36)

●Topladığınız aidatlar için makbuz düzenlemeyi unutmayınız. Gelir ve gider kalemlerini mutlak surette deftere kayıt ediniz. Tutuğunuz defterleri, noterden tasdikini ve kapanış tasdiklerini unutmayınız. (KMK Madde:32,36)

● Yöneticiliğiniz bitiminde elinizde bulunan defter ve belgeleri yeni yönetime bir tutanakla teslim ediniz. (KMK Madde:32)

●Yöneticiliğiniz süresince topladığınız paraları ve avansları gerektiğinde almak üzere bir bankada kendi adınıza ancak apartmanınızın yöneticisi sıfatı gösterilmesi suretiyle hesap açtırınız.( KMK Madde:35)
 

Apartman yöneticiliği, yapmanız gereken durumlarda Yukarıdaki hususlara dikkat etmeniz ileride çıkabilecek sorunların önüne geçilmesini sağlayacaktır.
 

Sedat ERYÜR