Facebook'ta Paylas  

SAĞLIK HİZMETLERİNDE KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU


        

 

SAĞLIK HİZMETLERİNDE KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU:

Sosyal güvenlik Kanunun, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe girmesiyle beraber sağlık hizmeti almada kız çocuklarının durumları karmakarışık bir hal aldı. Öncelikle SSK ve Bağ-Kur' luların kızları ile devlet memurlarının kız çocukları arasında var olan ayrım aynen korundu. Bu ayrımın korunması yetmiyormuş gibi birde 01.10.2008 den önce anne-baba üzerinden sağlık hizmeti almayı hak edenlerle 01.10.2008 tarihinden sonra sağlık hizmeti almayı hak edenler arasında da ayrım yapıldı. Kanunun yürürlük tarihi olan 01.10.2008 tarihinden önceki uygulama, her üç Kanuna tabi prim ödeyenler içinde kazanılmış hak sayılarak korundu. Bu tarihten sonra ilk defa anne-babası üzerinden sağlık hizmeti almayı hak edenler için uygulama birliği sağlandı ve anne-babası hangi statüde sigortalı olursa olsun kız çocuklarının aynı şartlarda sağlık hizmeti alabileceği yapı oluşturuldu.

SSK VE BAĞ-KUR LULARIN KIZ ÇOCUKLARI;

Kanunun yürürlük tarihi olan ve Sosyal güvenlik uygulamalarında milat olarak kabul edilen 01.10.2008 tarihinden önce anne ve babasından sağlık hizmeti almayı hak eden kız çocukları için kazanılmış haklar korundu ve önceki uygulama devam ettirildi. Devam ettirilen uygulamaya göre kız çocukları yaşlarına bakılmaksızın evli olmamak, sosyal güvenlik kapsamında çalışması bulunmamak ve kendi çalışmasından dolayı gelir ve aylık almamak şartıyla anne-babası üzerinden  sağlık hizmeti almaya devam edecekler. Anne-babalarından 01.10.2008 tarihinden önce sağlık hizmeti almayı hak etmek, 01.10.2008 tarihinden önce doğmakla birlikte anne babasının sigortalılığının, mutlaka 01.10.2008 tarihinden önce başlamış olması anlamına gelmektedir. Örneğin, anne-babası 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olmakla birlikte kız çocuğu 01.10.2008 tarihinden sonra doğmuşsa, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren  uygulamaya tabi olacaktır. Yine kız çocuğu 01.10.2008 tarihinden önce doğmakla beraber eğer anne-babası 01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa sigortalı olmuşlarda yine kız çocuğu anne-baba üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları bakımından 01.10.2008 tarihinden sonra yürürlüğe giren uygulamaya tabi olacaktır.

DEVLET MEMURLARININ KIZ ÇOCUKLARI;

Kişi,  01.10.2008 den sonra memur olmuşsa, memurun kız çocuğu diğer sandıklara prim yatıranların kız çocukları gibi tahsil durumlarına göre değişmek şartıyla maksimum 25 yaşına kadar anne-baba üzerinden sağlık hizmeti alacak, 25 yaşından sonra evli olmasa bile anne-baba üzerinden sağlık hizmetlerinde yararlanamayacaktır.

Ancak eğer kişi ,01.10.2008 tarihinden önce memur olmuşsa önceki uygulama aynen devam edecektir. Bu tarihten önceki uygulamaya göre de kız çocukları, kendi adına aylık almamak, çalışmamak ve evli olmamak şartıyla yaşlarına bakılmaksızın anne ve babadan sağlık hizmeti almaya devam edeceklerdir.

 

01.10.2008 DEN SONRA SAĞLIK HİZMETİ ALMAYI HAK EDENLERİN DURUMLARI;

Anne-babası, SSK ve Bağ-Kur  kapsamında olup ta  sağlık hizmeti alma hakkını 01.10.2008 tarihinden sonra elde etmiş kız çocukları ile anne babası 01.10.2008 tarihinden sonra devlet memuru olmuş kız çocuklarına sağlık hizmeti alma konusunda tanınan pozitif ayrımcılık hakkı uygulamadan kaldırılmıştır. Artık bu kapsamda olan erkek ve kız çocukları aynı şartlara tabi olacaklar ve 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim veya Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamışlarsa anne ve baba üzerinden sağlık yardımı alabileceklerdir. Yaşları bu sınırları aşmamış olsa bile eğer evlenmişlerse anne- baba üzerinden sağlık yardımı alamayacaklardır. Söz konusu yaş sınırlarını aşanlar okulları devam etse yada evlenmemiş olsalar bile gelir testi yaptırıp GSS kapsamında kendi adlarına sigortalı olmaları gerekmektedir.

SORU:

Hocam öncelikle iyi günler dilerim , ismin Ahmet ben bu sene liseyi haziran aynında bitirmiş bulunuyorum. Fakat pilotluk istiyorum. Bu sene kazanamadım ve kedime bir şans daha verdim. Bu sene hazırlanıyorum. Geçenlerde çıkan haberler dolayısıyla ziraat bankası  sistemine baktırdığımda GSS' den dolayı 500 küsur borcum olduğunu öğrendim;

1- Araştırmalarıma göre tebligat tarihinden itibaren gelen borcu ödeme durumu söz konusu bana herhangi bir tebligat  gelmedi ama ben bugün yani 8 Ekim de gelir testimi yaptırdım bana ibraz edilen bu borcu gelir testine göre tekrar düzenlenir mi? Yoksa bunu ödemek zorunda mıyım? 

2- Ben 18 yaşımı Şubatta doldurmuştum. Öğrencilik belgem sayesinde babamdan yararlanabildim ama mezun olunca tekrar kesildi. Benim sınıfımdaki 18 yaşını dolduran ve üniversiteye 2. sene tekrar hazırlanan bazı arkadaşlara  hiç borç gelmemiş ve gelir testi de yaptırmamışlar neden bu oluyor bizim özelliğimiz ne de bize geliyor . 

3-Ben seneye üniversiteye gittiğim takdir de GSS iptal ettirilip babamdan yararlanabileceğimi biliyorum ama bu bir yıl primleri ödemesem ne olur çünkü durumum müsait değil.

Sorularımı cevaplar iseniz çok mutlu olurum , şimdiden çok teşekkür ederim.. Ahmet ÖNCÜ

Hatay / Reyhanlı 

CEVAP

Ahmet Bey merhaba;
Öncelikle inşallah gönlünden geçen okulu kazanırsın. Allah yardımcın olsun.
Geçen haftaki yazılarımın birinde bu konuyu işlemiştim. Siz her ne kadar 18 yaşını Şubat ayında doldurmuş olsanız da okumaya devam ettiğiniz için ve okula devam etmek şartıyla  20 yaşına kadar anne-babanız üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz.
Ancak sizin okulunuz Haziran sonu itibariyle sona ermiş. Yani bütünlemeye kalmadan okulu bitirmişsiniz. Okulunuz bittiği için Temmuz ayından itibaren GSS kapsamında sigortalı olmanız ve gelir testi yaptırmanız gerekmekteydi. Gelir testi yaptırmadığınız için SGK aylık fert başına düşen gelirinizi asgari ücret olarak kabul etmiş ve GSS sigortası primi tahakkuk ettirmiş. Eğer size tebligat gelse ve siz tebligatı aldıktan sonra bir ay içerisinde gelir testine tabi olmamış olsaydınız o zaman SGK asgari ücretin 2 katı üzerinden GSS primi tahakkuku yapacaktı. SGK artık GSS tescillerini ve prim tahakkuklarını otomatik olarak yapıyor. Gelir testi sonucuna göre geçmişte çıkan borcun silinmesi mümkün değil. Borcu ödemek zorundasınız. Yoksa sağlık hizmeti alamazsınız. Aynı durumdaki arkadaşlarınıza borç çıkmaması belki sistemdeki bir problemden olabilir. Ancak onlarda daha sonra sistemden tespit edilmeleri halinde aynı akıbete uğrayacaklardır. Onlara tavsiyem bir an önce gelir testine tabi olmalarıdır. Eğer gelir testi sonucunda geliriniz fert başına düşen geliriniz aylık asgari ücretin üçte birinden az olursa prim ödemeden GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.
 

Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com