Facebook'ta Paylas  

ÇOCUĞU LİSEDE OKUYANLAR DİKKAT! BORÇ ÇIKABİLİR


     

 

 ÇOCUĞU LİSEDE OKUYANLAR DİKKAT! BORÇ ÇIKABİLİR;

İnsanın, çocuğu olduktan sonra hayata bakışı değişiyor. Hayat tamamen çocuğun etrafında dönmeye ve insanlar  kendilerinden önce çocuklarını düşünmeye başlıyor. Çocuğun ihtiyaçları bizim ihtiyaçlarımızın önüne, çocuğun sağlığı bizim sağlığımızın önüne geçmeye başlıyor. Sağlık ihtiyacı devreye girince Sosyal Güvenlik doğal olarak devreye giriyor.
 
Çocuklar, genel kural olarak artık 18 yaşından sonra anne-baba üzerinden sağlık hizmetlerini alamıyorlar. Alabilmeleri için bazı özel durumlarının olması gerekiyor. Orta öğrenimde okumaları halinde 20 yaş dahil, Üniversite okumaları halinde de 25 yaş dahil sağlık hizmetlerini anne-baba üzerinden almaya devam edebiliyorlar. Geçişken olan ve geçerken de ara dönemler meydana gelen bu özel durumlar arasındaki zaman dilimlerinde, yani özel durum kapsamı dışına çıkıldığı zamanlarda da çocuklar zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası (GSS) olmak zorunda olduğundan ve GSS' li olmadıkları takdirde de, GSS borcu çıkacağından,bu borca da gecikme zammı,gecikme faizi uygulanması gerektiğinden bu günkü yazımızda aileleri uyarmak adına bu konuyu işleyeceğiz.
LİSEDE OKUYAN ÇOCUK 18 YAŞINDAN KÜÇÜKSE;
Okul hayatına altı yaşında başlayan çocuklar eğer yıl kaybı da yaşamamışlarsa okullarını 18 yaşını bitirmeden  tamamlamaktadırlar. On sekiz yaşını tamamlamadan orta öğrenimini bitiren çocuklar, anne-babaları sosyal güvenlik kapsamında olsun yada olmasın sağlık hizmetlerini hiç bir işleme gerek kalmadan GSS kapsamında hak etmektedirler. On sekiz yaşından küçük olanların sağlık aktivasyonları SGK tarafından nüfustan alınan bilgiler çerçevesinde otomatikman yapılmıştır. On Sekiz yaşından küçük olup ta Sağlık aktivasyonu (Hastane yada eczaneye gidildiğinde ekranlarından işlem yapılabilmesi) konusunda problem yaşayanlar olursa en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yada Merkez Müdürlüğüne müracaat etmeleri yeterlidir.
 
ONSEKİZ YAŞINI DOLDURUP LİSEDE OKUMAYA DEVAM EDENLER;

Genellikle  problem, On sekiz yaşını doldurup ta orta öğrenimine devam eden çocuklarda yaşanmaktadır. Çünkü bunlar orta öğrenime devam etmek ve bunu belgelemek kaydıyla 20 yaşına kadar sağlık hizmetlerini anne-babaları üzerinden alabilmektedirler. Örneğin çocuk 19 yaşında orta öğrenimi bitirmişse, okulu bitirdiği tarihe kadar (ki bu tarih çocuk bütünlemeye kalmamışsa 30 hazirandır.) sağlık hizmetlerini anne-baba üzerinden alırken, okulu bitirdiği tarihten sonra 20 yaşını doldurmadığı  halde,   ortaöğrenimi bitirdiğinden, sağlık hizmetini anne-baba üzerinden alamaz ve kendi adına GSS primi ödemesi gerekmektedir. Orta öğrenime devam ettiği halde 20 yaşını dolduran çocukta 20 yaşını doldurduğu tarihi içine alan ayın sonuna kadar anne-baba üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanır ve takip eden aydan itibaren GSS' li olmak zorundadır. GSS' li olması gereken tarihten itibaren 1 ay içinde Kaymakamlıklardaki Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testine tabi olmak zorundadırlar. Eğer gelir testi yaptırmazlarsa sistem otomatikman tescillerini yapıp prim tahakkuklarını gerçekleştirecektir.
 
LİSEYİ BİTİRİP DERSANEYE DEVAM EDENLER;

Dershaneler, ortaöğrenim yada yüksek öğrenim kapsamında  eğitim-öğretim kurumu olarak kabul edilmemektedir. Bu itibarla  18 yaşını tamamlayıp ortaöğretimi de bitirip Yüksek öğretime devam etmeyen çocuklar anne-baba üzerinden sağlık hizmeti alamayacakları için kendi adlarına GSS' li olmak zorundadırlar. Yani dershaneye giden çocuk 18 yaşını bitirmişse anne-baba üzerinden sağlık hizmeti alamaz. Çocuğu bu konumda olan binlerce aile eğer çocuklarıyla ilgili Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi yaptırmamışlarsa daha sonra yüklü miktarda GSS prim borcuyla karşılaşabilirler. Onun için mutlaka çocuklarının gelir testini yaptırsınlar. Gelir testi sonucunda aile içinde fert başına düşen gelir miktarına göre belki de hiç prim ödemeden  çocukları, GSS kapsamında sağlık hizmeti almayı hak edebilir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK bu kapsamda olup ta gelir testine girmesi gereken 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkarıldığını beyan etti.
 
ONSEKİZ YAŞINI DOLDURUP LİSEYİ BİTİRİP ÜNİVERSİTEYE KAYDINI YAPTIRANLAR;

On dokuz yaşında liseyi bitirip, üniversiteyi kazanan çocuklar içinde ailelerin dikkat etmesi gerek bir durum söz konusudur. Çocuk liseyi bitirmekle beraber aynı yıl üniversiteyi de kazanırsa liseyi bitirdiği tarih olan 30 Haziran ile üniversite kaydını yaptırdığı tarih arasında kalan dönemde eğitim-öğretim hayatı olmadığından GSS kapsamında sigortalı olmak zorundadır. Bu kapsamda olan çocuklar 30 Temmuza kadar gelir testlerini yaptırmak zorundadırlar. Üniversite kayıtlarını yaptırdıktan sonra üniversitede okuduklarına dair belgeyi SGK ya vermek koşulu ile 25 yaşını dolduruncaya kadar yine anne-babaları üzerinde sağlık hizmeti almaya devam ederler. Yasanın yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden önce bakmakla yükümlü kapsamında sayılan kız çocukları yaşa tabi değildir.
Yasa Koyucu burada da başarılı,okulunu zamanında bitiren , üniversiteyi hiç ara vermeden kazanan ve bu  minvalde  de devlete maliyeti daha az olan öğrencileri, bütünlemeye kalarak okulu bitiremeyen öğrencilere kıyasla cezalandırmış algısı uyandıracak bir düzenleme yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim-öğretim yılının üniversiteler için öngörülen son kayıt tarihini baz alarak tespit ederse problem kendiliğinden ortadan kalkmış ve adalet sağlanmış olur.

SORU; 
Üstadım, Cumartesi günleri Posta gazetesi' nin Çukurova ekindeki yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum. Geçen haftalarda GSS ile ilgili iki adet yazı yazdınız. Ancak benin de bir sorum vardı ama o soruma cevap bulamadım. Oğlum Mehmet Ali, 16 şubat 1994 doğumlu. Bu yıl liseyi bitirdi. Okul 15 haziran da kapandı.Üniversite sınavına girdi. Sınavı da kazandı. 3 Eylülde Korkut Ata Üniversitesi Elektik - Elektronik Mühendisliğine kayıt yaptıracak. 
1- Mehmet Ali GSS için nereye, nezaman başvuracak?
2- Bu arada okulun kapandığı tarih ile üniversite ye kayıt yaptırdığı tarih arası primi nereye ne zaman yatıracak? 
3- Hangi tarihten sonra tekrar benim GSS' den faydalanmaya başlayacak.
selam ve saygılarımla yazınızın devamını beklerim.
SMMM CEMAL AKBULUT/ADANA
 
CEVAP;
Cemal Bey öncelikle oğlunuzu tebrik ediyorum. Oğlunuz 16 Şubat 2012 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş. Liseye devam ettiği içinde sizden dolayı sağlık hizmetinden yararlanmaya devam etmiş. Oğlunuz başarılı bir öğrenci olup bütünlemeye kalmadığı için okulu 30 Haziran tarihi itibariyle bitmiş sayılacaktır.Temmuz ayının sonuna kadar gelir testini SGK ya vermek zorundasınız. Gelir testi için ilçeniz Kaymakamlığındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir. Üniversiteye kaydını yaptırınca da tekrar 25 yaşına kadar sizin üzerinizden sağlık hizmeti almaya devam edecektir.  Eğer gelir testi sonucuna göre  prim ödeyerek GSS' li olması gerekenler kategorisindeyse Temmuz ayından kaydını yaptırdığı tarihe kadar çıkacak GSS primini SGK' nın anlaşmalı olduğu bankalardan birine yatırmanız gerekmektedir.
 
Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com