Facebook'ta Paylas  

OTUZ GÜNDEN AZ ÇALIŞANLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA MI?


  

 

OTUZ GÜNDEN AZ ÇALIŞANLAR GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA MI?

SGK, Genel Sağlık Sigortası(GSS) uygulamasının zorunlu olarak başladığı 01.01.2012 tarihinden bu yana ay içinde eksik çalışan sigortalıların bir kısmına, GSS kapsamında prim ödemeleri gerektiği yönünde yazılar göndermektedir. Bu konuda problem yaşayan vatandaşlarımızın yoğunluğunu da dikkate alarak, bugün köşemizde, bize gelen bir soruya  hem cevap vermeye hem de konuyu detaylarıyla açıklamaya çalışacağız.

AY İÇİNDE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞIPTA GSS PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA OLANLAR;

Bir işverenin yanında işçi konumunda sigortalı olarak çalışan bir kişi, eğer yazılı olarak yapılmış kısmi istihdam sözleşmesi ile çalışıyorsa veya  yazılı olarak yapılma zorunluluğu olan çağrı üzerine çalışma sözleşmesi ile çalışıyorsa yada ev hizmetlerinde çalışan sigortalı ay içerisinde 30 günden az çalışıyorsa sadece bu kapsamdaki sigortalılar ay içinde çalışmadıkları diğer günler içinde Genel Sağlık Sigortası primi ödemek zorundadırlar. Eğer ödemezlerse SGK bu durumda olan sigortalılarla ilgili borç tahakkuku yapar ve borçları olduğu için hem kendileri hem de eşleri sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Ancak eğer işçi kamu işçisi ise ay içinde 30 günden daha az çalışsa bile çalışmadığı diğer günlerin GSS primini kamu kurumu ödeyeceğinden eksik çalıştığı günlerle ilgili olarak GSS primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanır.

AY İÇİNDE 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞIPTA GSS PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA OLMAYANLAR;

Kısmi istihdam sözleşmesi veya çağrı üzerine çalışma sözleşmesiyle çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar dışında,  raporlu oldukları için veya puantaj usulüne göre 30 günden daha az çalışanlar için yada ücretsiz izinli olmaları dolaysıyla 30 günden az çalışanlar ve benzerlerinin  çalışmadıkları günlerle ilgili olarak Genel Sağlık Sigortası primi ödemeleri gerekmemektedir. Bunlar ay içinde 30 günden az çalışıp diğer günler çalışmasalar bile hem kendileri hem de eş ve çocukları sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

30 GÜNDEN AZ ÇAILIŞIPTA GSS PRİMİ ÖDEMEK ZORUNDA OLANLAR NE YAPMALI?

Kısmi istihdam sözleşmesi veya çağrı üzerine çalışma sözleşmesiyle çalışanlar ile ev hizmetlerinde 30 günden az çalışanlar, eksik çalıştıkları günler ilgili olarak GSS primi ödemek zorunda olduklarından, bağlı oldukları ilçe Kaymakamlıklarına müracaat ederek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca gelir testine tabi tutulmaları gerekmektedir. Eğer gelir testi sonucunda ailenin fert başına düşen aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden az ise GSS primlerini hazine karşılayacağından prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam ederler.

Eğer, ailenin fert başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ünden fazla ise sigortalı, çalışmadığı günler için mutlaka prim ödemek zorundadır. Ödemezse, prim borcu ceza ve faizlerle beraber yığılarak artar. Hem de kendisi ve eşi sağlık hizmetlerinden faydalanamaz.

SGK TARAFINDAN BU KİŞİLERİN TESPİTİ;

SGK,  işverenler tarafından her ayın yirmi üçüne kadar verilmek zorunda olan, aylık  prim ve hizmet belgesinde, eksik gün bildirim nedeni olarak  belirtilen kodlar vasıtası ile 30 günden az çalışıp GSS primi ödemesi gereken kişileri tespit edip söz konusu kişilere mükellefiyetlerini yerine getirmeleri için yazı göndermektedir. Ancak ev hizmetlerinde çalışıp 30 günden az çalışanların tespiti yapılırken bazı sapmalar belki olabilir.

ÖNERİ;

Sevgili okuyucularım; Eğer size de SGK dan bu içerikte bir yazı gelmişse yada bundan sonra gelirse, işvereniniz ile aranızda, yazılı kısmi istihdam sözleşmesi veya çağrı üzerine çalışma sözleşmesi yoksa yada ev hizmetlerinde çalışmıyorsanız çalışmadığınız eksik günler için prim ödememek yada sağlık hizmetlerini almakta mağduriyet yaşamamak için mutlaka SGK ya itirazda bulunun.

Eğer kısmi istihdam sözleşmesi ile yada çağrı üzerine çalışma sözleşmesi ile çalışıyorsanız ve eksik çalıştığınız günler için prim ödemek istemiyorsanız, işverenlerinize bu sözleşme türlerine göre değil de puantaj esasına göre çalışmak istediğinizi belirtin.

SORU; Mustafa Bey, İyi Günler.
 Benim size emeklilik ile ilgili bir sorum olacak, cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim. Gerekli Bilgiler aşağıdaki gibidir. Saygılarımla.
 Doğum Tarihi  :10/10/1983
İşe Giriş          :03/10/1998-Ticaret lisesindeyken bir taşeron inşaat firmasında girişim yapıldı.
Gün                :3605 günüm var.
Özürlülük         :Ben şimdiye kadar bir rapor almadım, ancak durumuma göre %40 rapor veriyorlar. Ben şimdi veya emekli sürem dolduğunda rapor alıp ne zaman emekli olabilirim. Şimdiye kadar tüm vergilerim normal vatandaş gibi yattı, herhangi bir rapor almadım, Özürlülük durumum 3 yaşından beri var.

CEVAP;  Nurullah bey;
Özrünüz ilk sigortalı olduğunuz tarihten önce var olduğundan siz malulen emekli olamazsınız. Ancak özürden dolayı emekli olabilirsiniz. Vergi dairesine müracaat ederek özrünüzden dolayı vergi indiriminden yararlanmak istediğinizden bahisle sevk talebinde bulunabilirsiniz. Yada SGK ya da başvurup özürden emekli olmak istediğinizi ve özür tespiti yaptırmak istediğiniz belirterek kendinizi tam teşekküllü devlet hastanesine yada eğitim hastanesine sevk ettirmeniz gerekmektedir. Hastane sizin hakkınızda düzenlediği rapor ve dosyayı SGK ya gönderecek, SGK bölge sağlık kuruluda, dosya üzerinden yapacağı değerlendirmede sizin özür derecenizi tespit edecektir. Eğer özrünüz %40 ın üstünde çıkarsa özürden yaşlılık aylığı almayı, diğer şartları da taşımanız halinde hak edersiniz. İşgücü kaybının  %40 olması 3. derece özür demektir. Sigortaya 03.10.1998 tarihli girişi olan ve 3.derece özrü bulunan bir kişi 18 yıl sigortalılık süresini ve 4080 prim günü şartını sağlaması halinde emekliliği hak eder. Verdiğiniz bilgiye göre sizin 3605 prim gününüz var. Yani 475 gün eksiğiniz var demektir. Eğer askerliğinizi yapmışsanız askerlik borçlanması yapabilirsiniz. 18 yıllık sigortalılık süresini  doldurmanıza da yaklaşık 4 yıl var.  

 
Mustafa Keskin
Posta Gazetesi
 Sorularınız İçin: mustafakeskin2005@hotmail.com