Facebook'ta Paylas  

ADANA SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN ÖNEMLİ DUYURU


SERBEST MUHASEBECİLER VE MALİ MÜŞAVİRLERE
ÖNEMLİ DUYURU

SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİ OLMAYAN ÜLKELERDE İŞ ÜSTLENEN İŞVERENLER HAKKINDA:
 
Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinin sigortalılığı daha önce, malullük yaşlılık ve ölüm sigorta kolları itibariyle topluluk sigortası yoluyla sağlanmakta idi, Ancak;
5510 sayılı yasa ile bu sigortalılar 5510/4-a kapsamında sigortalı sayıldığından, 01/10/2008 tarihinden itibaren bu sigortalılar, kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası kollarına zorunlu olarak tabii olacaklardır.
Sosyal Güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenler yanlarında çalıştırdıkları Türk işçilerinin primlerini, 01/10/2008 tarihinden itibaren (21) numaralı belge türünü seçerek (işsizlik primi hariç) göndereceklerdir. Daha önce topluluk sigortasına veya isteğe bağlı sigortasına tabii olarak söz konusu ülkelere götürülmüş olan sigortalıların sigortalılıkları kanunun yürürlük tarihinden itibaren üç ay içerisinde işverenlerince sağlanacağı ve buna ilişkin yükümlülüklerin yerine getirileceği öngörülmüştür.
 
Konunun önemine binaen tüm üyelerinize saygıyla duyurulur.
 
 
 
SOSYAL GÜVENLİK KURUMU
ADANA İL MÜDÜRLÜĞÜ
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
BASIN DUYURUSU
 
3201 sayılı Kanuna göre borçlanan yurtdışı süreleri de dikkate alınmak suretiyle bağlanan (41100- 41200-42100-42200 tahsis kodları) malullük, yaşlılık aylığı almakta iken çalışmaya başlayanların aylıklarının kesilmesi zorunludur.
 
01.10.2008 tarihinden önce Türkiye’de çalışma nedeniyle sosyal güvenlik kanunlarının ilgili hükümlerine (506 sayılı Kanunun 63 üncü maddesinin (B) bendi, 1479 sayılı Kanunun ek 20 nci maddesi) göre sosyal güvenlik destek primi ödeyenlerin, bu statüleri çalışma sona erinciye kadar kazanılmış hak olarak devam ettirilir. Bu durumda olanların 01.10.2008 tarihinden sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya başlamaları halinde, haklarında 5510 sayılı Kanunun sosyal güvenlik destek primine ilişkin hükümleri uygulanmayarak emekli aylıkları kesilecektir.
 
EMEKLİLERİMİZİN MAĞDUR OLMAMALARI İÇİN DUYURUDA BELİRTİLDİĞİ ŞEKİLDE ÇOK HASSAS DAVRANILMASI GEREKMEKTEDİR KAMOYUNA DUYURULUR.