Facebook'ta Paylas  

Mart 2011


Sayın Üyemiz

 Meslek mensuplarımızı son yıllarda en çok iş yükünün artmasına sebep olan husus,  Gelir İdaresinin sahte ve yanıltıcı belge kullanımına karşı önlem almak amacıyla 2008 yılı başından itibaren ve yılda bir kez istenen Ba ve Bs formlarının her ay verilmesi yönündeki değişiklik, bu belgelerin gecikmesi ve vergi matrahını etkilemediği halde formlardaki düzeltmeler için ağır sayılacak para cezalarını kesilmesi, meslek mensuplarımıza ağır bir yük getirmiştir.  Bunun yanında formların teslim tarihinin her ayın sonuna çekilmesi işletmeleri zor durumda bırakmakta, bu durum işletmelerle meslek mensupları ile mükellefleri karşı karşıya getirmektedir.
 
Sayın üyelerim Muhasebeciler haftasının kutlanmasının temelinde kamuoyunun ve iş dünyasının, muhasebecilerin yalnız defterlerini tuttukları mükelleflerin muhasebesini yaptığının bilinmesi yanında, ülkenin ekonomik konjonktürünü takip etmesi ve bu çerçevede mükelleflerine yardımcı olmasının ayrıca bilinmesi,muhasebecilerin yükünün ağırlığının görülmesi, meslek mensuplarımıza karşı vicdan muhasebesinin yapılmasını gerektirmektedir.

Adana Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası olarak bugüne kadar başarılar elde etmiş olmamıza karşın, gerçekleştirmemiz ve ulaşmamız gereken büyük hedeflerimiz var. Bunlardan en son geldiğimiz noktada meslek mensuplarımızın sosyal sermayelerini geliştirmek, hedeflerine daha kısa ve doğru ulaşmalarını sağlamak amacıyla odamız bünyesinde kurduğumuz eğitim ve araştırma enstitüsü ile bu amaçların gerçekleştirmesini düşünmekteyiz. Bu oluşumlarla Meslek mensuplarımız olarak birlikteliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz ve birbirimize sahip çıktığımız sürece önümüzdeki tüm engelleri aşarız ve mesleğimizi yüceltiriz.

Meslek mensuplarımızın Muhasebeciler  Gününü kutlar bu özel gün ve haftaların, meslektaşlarımız ve ülkemiz için çok daha güzel günlerin gelmesine vesile olabilecek fırsatlar olduğuna inandığını belirtir herkese  saygılar sunarım.

 
Ahmet COŞAR
Başkan