Facebook'ta Paylas  

İŞÇİ İŞ BULAMIYOR, İŞVEREN DE İŞÇİ BULAMIYOR


Son günlerde ülkemizdeki en önemli gündem maddelinden bir tanesi de işsizlik sorunu ve sorunun çözümü için geliştirilen çalışmalar. İşsizliğin azaltılması yada istihdamın arttırılması için ülke genelinde en üst perdeden çalışmalar yapılıyor. İşverenlerden bu seferberliğe katılmaları için fedakarlıkta bulunmaları isteniyor. İşverenlerin bir çoğu da çalışacak işçi bulamamaktan yakınıyorlar. Yani devletin de desteği ile işsizler iş ararken işverenler de bir fiil üretimde çalışacak vasıflı, vasıfsız işçi bulamamaktan yakınıyor. En çokta üniversite mezunu olmayan ara eleman bulmakta zorluklar yaşanıyor. Bu konunun sosyolojik tahlilleri uzmanlar tarafından yapılabilir. Bence işçilerin iş bulamaması ve işverenlerin de işçi bulmakta zorluk çekmelerinin üç ana nedeni var. Birinci neden yıllar boyunca meslek liselilere yapılan haksız uygulamalar. Bir çok öğrenci meslek liselerinde katsayı haksızlığı yüzünden meslek edinme yerine düz liselere gitmek zorunda kaldılar. Bu da işçi kültürü alarak yetişmesi gereken öğrencilerin bu kültürü alamadan tahsillerini tamamlamalarına neden oldu. Kısacası mesleksiz işsizler ordusu yetiştirdik.  İşsiz gençlerin önemli bir oranını  düz liseden mezun olan kişiler oluşturmaktadır. Bu kişiler, çalışmak istiyorlar ancak mümkünse masa başı bir işte yada AVM lerde veya  diğer hizmet sektöründeki işyerlerinde  çalışmayı önceliklerine koyuyorlar ve sanayi sektöründe çalışmayı hiç bir şekilde düşünmüyorlar.

Hem merkezi hem de yerel idareler tarafından çalışmayanlara sunulan sosyal yardımlar,  sağlık hakları da çalışma isteğini azaltıyor ve işsizlerin iş seçiciliğini arttırıyor. Bu durum da işverenlerin işçi bulmakta zorlanmalarını sağlayan ikinci neden. Devletimiz anayasal  görevi olan sosyal devlet olmanın gereğini yaparken vatandaşlarına, insan onuruna yakışır bir hayat sürmeleri ve başkalarına muhtaç olmamaları için ihtiyaç sahibi  ve işsiz olan herkese ayrım yapmaksızın çeşitli yardımlarda bulunuyor. Sürekli yardımlara alışan kişiler, çalışmak yerine yardımlarla geçinmeyi alışkanlık haline getirebiliyorlar. Bu durum da işverenlerin işçi bulmasını zorlaştırıyor. Hassas olan bu konunun adil ve hakkaniyetli olarak çözülmemesi durumunda sosyal yardımların sürdürülebilir olması da zorlaşacaktır.

İşverenlerin işçi bulmasını zorlaştıran üçüncü başlık ise işsizlik ödeneklerinin şartlarıdır. İşsizlik ödeneği işçilere verilen en önemli haklardan biridir ve verilmeye devam etmelidir. Çünkü yıllarca çalışan bir kişinin işsiz kalması halinde kimseye muhtaç olmadan, bir iş buluncaya kadar  hayatını sürdürüyor olması önemli bir haktır. Ülkemizde 2017 yılı için ödenecek en düşük işsizlik ödeneği miktarı 710 TL dir. Bu miktar, kişinin işsiz olduğu için alacağı diğer sosyal yardımlarla beraber daha yukarılara çıkmaktadır. Asgari ücretle çalışanın aldığı maaşla, işsiz kalınması halinde alınan işsizlik ödeneği ve diğer yardımlar arsındaki fark kapandıkça insanların çalışma eğilimleri azalmaktadır. Bu da insanların işsizlik ödeneğini hak edecek kadar çalışmalarına neden olmaktadır.

Ülkemizde işsizliği önlemek için sürdürülebilir büyümeyi sağlamak adına hükümet tarafından çeşitli yatırım, vergi ve istihdam teşvikleri hayata geçirilmektedir. Bunlarla birlikte daha kısa süreli askerlik yada staj sürelerinin borçlandırılması veya emeklilikte yaş indirimi avantajları gibi düzenlemelerle meslek liselerinin özendirilmesi, devlet tarafından verilen yardımların tek elden adil ve hakkaniyet ölçüsünde verilmesi,  İş Kurumu tarafından iş önerilen ve önerilen bu işleri üç defadan fazla kabul etmeyen kişilerin söz konusu ödenek ve yardımlardan muaf tutulması, ekonomik büyümememize olumlu katkı sağlayacak ve de işçilerin iş bulmasına, işverenlerin de işçi bulmasına yardımcı olacaktır.

SORU;
Mustafa bey iyi günler ,
Oğlum Ağustos 1997 doğumlu normal süreçte liseyi bu yıl bitirip üniversiteye kaydını yaptırdı. GSS bildirimi yapmalı mıyız. İlginize teşekkür eder,İyi çalışmalar dilerim. Taner Karahan

CEVAP;
Taner bey;
Siz sosyal güvenlik kapsamında iseniz oğlunuz okuduğu için ve okuduğu sürece 25 yaşına kadar sizin üzerinizden sağlık yardımı alamaya devam edecektir. Onun için kendi adına genel sağlık sigortası tescili yaptırmasına ve gelir testine tabi tutulmasına gerek yoktur.

MUSTAFA KESKİN - 13.03.2017