Facebook'ta Paylas  

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUNDAN KURTULABİLİRSİNİZ


 Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası uygulaması zorunlu olarak 2012 yılında başlamıştır. İlk yıllarda sancılı başlayan ve hala tam olarak uygulaması oturmayan Genel Sağlık Sigortası nedeniyle bir çok vatandaşımız mağduriyet yaşamaktadırlar. SGK tarafından, hiç bir sosyal güvencesi olmayan kişiler otomatik olarak Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilmiş bulunmaktadır. Genel Sağlık Sigortası borcu olan sigortalılara son çıkan af yasasında önemli haklar getirilmiştir. Getirilen bu hakları, Genel Sağlık Sigortalılarını  ikiye ayırarak özetlemekte yarar bulunmaktadır. Birinci sınıf Genel Sağlık Sigortalılar, re'sen tescil edilmiş olup hiç gelir testine tabi olamamış olanlar, ikinci sınıfa girenlerde tescil edilmesinden sonra gelir testine tabi tutulanlardır. Bugün itibariyle her iki kategoride Genel Sağlık Sigortalısı olup ta prim borcu olanların borçlarını azaltmaları yada tamamen kurtulmaları mümkündür. Genel Sağlık Sigortası sistemi doğru bir sistem olup zamanla uygulamanın oturması beklenmektedir. Sistemin uygulamasının oturması için hem sigortalıların hem de SGK' nın üzerine düşeni yapması gerekmektedir.

Bu anlamda SGK üzerine düşeni yaptı ve Genel Sağlık Sigortası borçları için af düzenlemesine gitti. Başvurular 31.01.2017 tarihinde sona erecek. Yapılan af düzenlemesi ile borcu azaltıp ödeyerek kurtulmak mümkün olduğu gibi borçtan tamamen kurtulmakta mümkün olabilecektir.

Genel Sağlık Sigortası tescili yapıldığı halde gelir testine hiç başvurmayan kişilerin, 02.01. 2017 tarihine kadar gelir testine başvurması durumunda, Genel Sağlık Sigortası borçları, yapılacak gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecektir. Eğer bu kişilerin gelir testlerinin sonucunda aile içindeki fert başına düşen gelirleri, asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa daha önce tahakkuk ettirilen tüm Genel Sağlık Sigortası borçları silinecektir. Eğer gelir testi sonucunda tespit edilen prim miktarı daha önce gelir testine girmemesinden dolayı re'sen tahakkuk ettirilen prim miktarından az çıkarsa bu defa tescil tarihinden itibaren gelir testine göre çıkan prim tahakkuk ettirilerek sigortalının Genel Sağlık Sigortası borcu azaltılacaktır.

Genel Sağlık Sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine daha önce başvuran ve prim borçlarını ödeyemeyen sigortalılar 31.01.2017 tarihine kadar borçları ile ilgili yapılandırma talebinde bulunurlarsa Haziran/2016 ayından önceki prim borçlarını yeniden yapılandırarak, borçlarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammında kurtulabileceklerdir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil edildiği halde gelir testi yaptırmayanların öncelikle 02.01.2017 tarihine kadar  gelir testlerini yaptırmalarını, gelir testi yaptırıp ta prim borçlarını ödeyemeyenlerinde 31.01.2017 tarihine kadar  af kapsamında SGK' ya prim yapılandırma başvurusunda bulunmalarını, bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.

Mustafa KESKİN / 20.12.2016