Facebook'ta Paylas  

ASKERLİK BORÇLANMASI


 Askerlik borçlanması, Sgk kapsamındaki sigortalıların, askerlikde geçen sürelerinin sgk hizmetlerine eklenmesidir. Askerlikde geçen sürelerinin sgk hizmetlerine eklenmesininde, SGK kurumu tarafından belirlenen bir maliyeti vardır. Her Türk evladının doğduğu zaman. Bu vatan için en büyük asli görevi yaşı geldiğinde askerlik hizmetini yerine getirmesidir. Yerine getirdiği bu hizmet için askerlik borçlanması maliyeti çıkması aslında yanlışdır. Hükümetin Yetkili ağızlarından; Askerlik borçlanmasının Devlet tarafından karşılanacığı ile ilgili bir çalışma yapılacağı ile ilgili açıklaması olmasına rağmen bu güne kadar bir sonuç çıkmamışdır. Bu gün asgari ücret aylık 1.647.-TL dir. Buna göre 1 günlük askerlik borçlanmasının maliyeti 17.56.-TL.dir. Ortalama askerlik borçlanması süresi 540 günden hesaplandığına göre maliyeti 9.482.40.-TL.gibi  yüksek bir maliyet çıkmaktadır. Vatandaşın içinde yaşıyan bizlere. Askerlik borçlanması maliyetinin devlet tarafından karşılanması gerektiği hususu, vatandaşlarımız tarafından dile getirilmektedir. Bizde burdan vatandaşın beklentisini dile getirmiş oluyoruz. Güçlü Türkiye Cumhuriyeti devletimiz, Vatandaşının bu sesine mutlaka kulak verecekdir. Askerlik borçlanması yapan vatandaşlarımıza bazı ince ayrıntıları izah etmemizde fayda olacağı kanısındayız.

ÖRNEK 1 :

Sigortalının SSK başlangıcı  01/07/1987  yılıdır. Bu sigortalı, Askerliğini 15 ay olarak SSK başlangıcından önce yapmıştır. Askerliği SSK’dan evvel yaptığından SSK başlangıcı 01/04/1986 yılına yani askerlik hizmetini yaptığı kadar eski yıllara gidecekdir. Bu durum daha erken yaşda emekli olmasının önünü açabilir.

ÖRNEK 2 :

Sigortalının SSK başlangıcı 01/09/1983 yılıdır. Askerliğini 1987 yılında yapmışdır. Yapacağınız askerlik borçlanması hizmet süresine eklenir. SSK başlangıcını daha eskiye götürmez.

ÖRNEK 3 :

SSK emeklisi olman için istenilen yaşı doldurmuşsun. Fakat hizmet süren 250 gün eksik.yapmış olduğun askerlik süresi 600 gün .bunun 250 gününü borçlanır hizmet süreni doldurabilirsin. Askerlik borçlanmasını kısmi olarak da yapabilirsin.

                                              Adana SMMMO

                                                      Sosyal Güvenlik Mevzuatı Komisyonu