Facebook'ta Paylas  

SGK AFFI ŞARTLARINDA OLUMLU DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI


SGK, 2008 yılından itibaren hem fiziki olarak hem de mevzuat ve uygulama olarak önemli değişime uğradı. En önemlisi de zihinsel değişim geçirdi. Kurum ve devlet menfaati bakış açısını bırakıp vatandaş odaklı bakış açısını benimsedi. İnsanların bakış açılarını değiştirmek ne kadar zorsa kurumların bakış açılarını değiştirmekte o kadar zor olmasına rağmen SGK, büyük bir başarı sağlayarak zihinsel dönüşümünü diğer kamu kurumlarına nazaran daha hızlı gerçekleştirdi. SGK' nın bu zihinsel değişime güzel örnek olacak bazı uygulamalarını daha önceki yazılarımda sizlerle paylaşmıştım. Bu gün yine benzer bir uygulamayı yazımın konusu yapacağım. Bu defa SGK yasa maddesini de zorlayarak tabiri caiz ise arkasından dolanarak vatandaşın lehine olabilecek bir değişikliği daha hayata geçirdi. Geçen haftaki yazımda hem primler hem de idari para cezaları kapsamında borcu olan işveren ve sigortalıların çıkan af yasasına başvurmakla ne kazanacağını anlatmaya çalışmıştım. Prim borçlarında primin tahakkuk tarihi, idari para cezalarında ise cezanın tebliğ tarihi af yasasından yararlanmak için önem arz etmekteydi. Örneğin idari para cezalarının af kapsamında yapılandırılabilmesi için en geç 3/8/2016 tarihinde tebliğ edilmiş olması gerekiyordu.   Ancak SGK' nın  ünitelerindeki iş yoğunluğu nedeniyle henüz tebliğ edilemeyen/tebliğ edilmeyi bekleyen çok sayıda tebligatın bulunduğu, ayrıca SGK ve diğer kurumların denetim ve kontrol elemanlarınca düzenlenen bazı raporların henüz değerlendirilemediği, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan belgeler uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasında bazı gecikmelerin olduğu, bu nedenlerle işverenlerin bu tür borçlarını yapılandıramadığı ve mağduriyetler yaşandığı vatandaşlar ve iş çevrelerince eleştiri konusu yapılmıştı.                                                                                                                         Bu itibarla  SGK uygulama değişikliğine giderek, 31/10/2016 tarihine kadar (bu tarih dahil) yeniden yapılandırma başvurusunda bulunan işverenlerin 2016/Haziran ve önceki aylara ait olan SGK ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının denetim elemanlarının raporlarından, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından alınan bilgi/belgelerden, mahkeme kararlarından  kaynaklanan prim borçlarının en geç 31/12/2016 tarihine kadar tahakkuk etmiş; idari para cezalarının ise 31/12/2016 tarihine kadar tebliğ edilmiş olması şartıyla yapılandırma kapsamında değerlendirilmesine karar verildi ve bu itibarla yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçilmiş oldu. Uygulama değişikliğinde emeği geçen SGK bürokratlarını  tebrik ediyorum. Vatandaşlarımızdan ve işverenlerimizden de bu şansı kaçırmamaları için borçlarının tahakkukunu ve tebliğini yakından takip etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyorum.

SORU;

Merhaba, ben e-ticaret yapmak istiyorum. SSK'lı olarak çalışıyorum. Kendi adıma vergi mükellefi olacağım.  SSK sigortam devam eder mi? Yardımcı olursanız sevinirim. Emrah Nohutçu

CEVAP;

Emrah bey;

 

SSK' lı olarak bir yerde çalışırken vergi mükellefi olmanız halinde SSK' lılığınız devam eder. Vergi mükellefi olmanızdan dolayı başlaması gereken Bağ-Kur' luluğunuz SSK' lı çalışmanız olmasından dolayı askıda kalır ve başlamaz. Ne zaman ki SSK' lılığınız sona ererse o zaman Bağ-Kur' luluğunuz devreye girer. 

MUSTAFA KESKİN / 18.10.2016