Facebook'ta Paylas  

DAMGA VERGİSİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK


Damga vergisi uygulaması, meblağ olarak hacimli sözleşmeler için önemli bir mali külfet oluşturmaktaydı ve iş dünyası tarafından konu çeşitli platformlarda hükümet yetkililerine iletilmişti. Hükümet iş dünyasının sesine kulak verdi ve damga vergisi kanununda önemli sayılacak değişikliklere gitti. Yapılan değişiklik ile bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kâğıtlardan, genel itibariyle  düşük miktarlardan oluşan maktu vergiye tabi olanların her bir nüshası ayrı ayrı aynı miktarda damga vergisine tabi olurken iş dünyası tarafından yüksek damga vergisi çıkmasından dolayı daha çok sızlanmalara neden olan nispi vergiye tabi olanların ise sadece bir nüshası damga vergisine tabi olacaktır.

         Pey akçesi, cayma tazminatı, ücret tevkifi, cezai şart gibi bir sözleşmenin müeyyidesi mahiyetinde olan taahhütlerden, başlı başına bir sözleşmeye konu olmadıkça damga vergisi artık alınmayacaktır. Bu düzenleme ile de daha çok bir proje çalışmasına başlanmadan önce karşılıklı yapılan gizlilik sözleşmelerinde bulunan cezai şartlar esas alınarak uygulanmakta olan damga vergisi uygulamasından vazgeçilmiş bulunulmaktadır.

S ORU;

Mustafa bey iyi günler;

 İnşaatımız var inşaatımızın mermer, elektrik, asansör gibi işlerini dışarıdan firmalara yaptıracağız..Bu durumda biz sicil numarası açtırdık..Bu işleri zamanı geldiğinde yaptıracağımız. İşlerle ilgili sözleşme imzalatacağız..Şimdi burada sormak istediğim;

Mermerci ile sözleşme imzaladım..Sonra mermerci alt işverenlik başvurunda mı bulunacak.  Mesela işçileri kimi zaman 2 saat 3 saat çalışıp gidecek belki de sonra başka işte çalışacak. Öbür gün tekrar bende çalışacak. Biz şimdi  bunların puantajlarını nasıl tutacağız.. İşe giriş, iş eğitimi, rapor, maaşları gibi ödemeleri takip mi edeceğiz. Bu konuda bize yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

Serdar FANİOĞLU

 

 

CEVAP:

Serdar Bey;
Bu konuda iki şekilde davranabilirsiniz.
1- Mermercinin işyerinizde çalışanlarını, taşeron olarak ana dosyanızın altından göstermesini sağlayabilirsiniz.
Ne kadar çalışmışlarsa o kadar bildirim yapılmasını takip edebilirsiniz. Bu sizin için  zahmetli bir yol olur.
Yada mermer işlerinin toplam yaklaşık maliyetin yüzde kaçına denk geliyorsa o kadar işçilik bildirmelerini şart koşabilirsiniz. Bu da Mermerciye haksızlık olur. Çünkü mermer işlerinin çoğunu mermerci kendi işyerinde yapıyordur. Bu nedenle benim size tavsiyem aşağıda yapacağım ikinci yöntem olur.
2- Mermercinin kendi adına yada firması adına bir atölyesi varsa ve sizin işyerinizde montaj yapanlarda o atölyeden sigortalı olarak bildiriliyorsa mermerciyi ana dosyanız altından taşeron olarak bildirmenize gerek bulunmamaktadır. Hizmet alma yöntemi ile fatura karşılığında bir iş yaptırıyormuş gibi değerlendirerek işinizi yaptırabilirsiniz.
Bu şekilde hizmet alsanız bile inşaatınızda iş yapan işçilerin sigortalı olup olmadıklarının kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

MUSTAFA KESKİN - 29.08.2016