Facebook'ta Paylas  

SANAYİCİLERİN AF KAPSAMINA ALINMASINI İSTEDİĞİ İKİ KONU


 Değerli okurlarım, malum ülkemiz büyük bir badire atlattı. Yapılmak istenen darbe ile ülkede kaos çıkarılmaya ve kardeş kanı dökülmeye çalışıldı. Çok şükür milletimizin ve başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere güvenlik güçlerimiz ile yöneticilerimizin  feraseti ile bu badireyi de en az hasarla atlattık. Buradan şehitlerimize Allah' tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ülkede herkes ve her kesim bu badireden etkilendi. Ekonomimizde güçlü bir direnç olsa da, olumsuz etkilenmeleri asgariye indirmek için hükümet tarafından bir dizi önlemler alınmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de hem vergi borçlarında hem de SGK borçlarında yeni bir af düzenlemesini hayata geçirmek için çalışmalara başlanmış olmasıdır.

Bundan önceki  af düzenlemelerinin en büyük eksikliklerinden bir tanesi, iş kazası ve meslek hastalıkları dolayısıyla işverenlere çıkarılan rücu borçlarının af kapsamına alınmamasıydı. İşverenler yanlarında çalıştırdıkları sigortalılar için meydana gelebilecek iş kazası meslek hastalığı risklerine karşı primlerini süresinde ödedikleri halde, riskin meydana gelip iş kazası olması halinde, birde kusurlu bulunup rucu borçları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu şekilde çıkarılan borçların büyüklüğünden dolayı mağdur olmuş bir sürü işveren bulunmaktadır. Asıl affın öncelikle bu işverenler için çıkarılması gerekirken her defasın da bu işverenler maalesef unutulmaktadır. Sorunun daha da büyümemesi için hükümet tarafından çıkarılacağı açıklanan torba yasaya mutlaka rucu borçlarının da dahil edilmesi sanayiciler tarafından istenilmektedir.

Sanayicilerin ikinci talebi Maliye Bakanlığından. Belli sayının üzerinde işçi çalıştıran işverenler avukatlık kanununa göre  bir avukatla sözleşme yapmak zorundadır. Kanunen zorunda olmasına karşın bir avukatla sözleşme yapmayan sanayicilere yüklü miktarlarda idari para cezası uygulanmaktadır. Bu haksız cezayı ödemekte zorluk çeken bir sürü sanayici sızlanmalarını sanayi odaları nezdinde dile getiriyorlar. Yasa değişikliği yaparak bu haksız cezayı tamamen kaldırmak gerekmesine rağmen hiç olmazsa af kanunu da vesile edilerek şimdiye kadar uygulanan bu cezaların tamamen silinmesi sanayicilerin TBMM' den ve siyasi partilerden beklentisidir.

 

 

 

SORU;

Mustafa Bey;                                                                                                                                                    Annem 74 yaşında, önceden benim emekli sandığım üzerinden yararlanıyordu. Üzerine dükkan açıldı . Şimdi Bağ-Kur ödemesi gerekiyor mu?  74 yaşından sonra Bağ-Kur olmayıp benden sağlık sigortası olarak yararlanmaya devam edebilir mi? İlhan Akar.

CEVAP;

İlhan Bey;

SGK mevzuatında zorunlu Bağ-Kur (4/B)  sigortalılığı kapsamında yaşta üst sınır bulunmadığından ve anneniz üzerine işyeri açılması nedeniyle annenizin zorunlu sigortalı olması gerektiğinden, annenizin Bağ-Kur (4/B) sigortalısı olması ve primlerini ödemesi gerekmektedir. Artık sizin üzerinizden sağlık yardımlarından yararlanamayacaktır. Kendi sigortalılığı kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. İki aydan daha fazla prim borcu olması halinde de kendi sigortalılığı kapsamında sağlık yardımlarından da yararlanamaz.

MUSTAFA KESKİN - 08.08.2016