Facebook'ta Paylas  

AZ TEHLİKELİ İŞ YERLERİNE YENİ YÜKÜMLÜLÜK; DİKKAT!


 Daha önceki yazılarımda İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği yasasının yürürlüğe girdiğini çeşitli defalar belirtmiş ve bu yasa kapsamında getirilen yükümlülüklerden bahsetmiştim. Yasanın 50 kişiden az çalışanı bulunan "Az Tehlikeli" işyerleri için yürürlüğü 01 Temmuz 2016 tarihine ertelenmişti. Artık yasa 01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle tüm işyerlerini kapsayacak şekilde uygulanmaya başlandı.

Yasa 01 Temmuz 2016 tarihinden önce "Çok Tehlikeli" ve "Tehlikeli" işler için çalışan sayısına bakmaksızın uygulanmaya başlanmış," Az Tehlikeli" işler kategorisinde olup ta 50 den fazla işçi çalıştıran işyerleri için ise daha önce yürürlüğe girmişti. Bu yükümlülük kapsamında bahse konu işyerleri, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmaya yada bu hizmeti yetkilendirilmiş bir ortak sağlık ve güvenlik biriminden almaya başlamışlardı.

İşyerinde 50 den daha az işçi çalıştıran ve "Az Tehlikeli" işyeri konumunda olanlar için ise İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu 01 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girdi ve bu kapsamdaki işyeri sahipleri için yükümlülükler başladı. işyeri "Az Tehlikeli" ise ve işyerinde 50 den daha az işçi çalışıyorsa bu işyerleri de artık işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmak yada bu hizmetleri yetkilendirilmiş ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden almak zorundadırlar.

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu' da bu konuda kamuoyuna bir açıklamada bulundu ve  50 kişiden az çalışanı bulunan ve “az tehlikeli” sınıfında olan işyerleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin tamamının yürürlüğe girdiğini uygulamada herhangi bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirtti.

Az Tehlikeli kategorisinde olan ve 10 kişinin altında işçi çalıştıranlar için ise maliyet azaltıcı ve uygulamayı kolaylaştırıcı bir düzenleme ile işveren veya işveren vekilinin iş güvenliği eğitimi alması koşuluyla iş güvenliği yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılacağı belirtildi. Söz konusu eğitimler Anadolu Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim kapsamında da verilebiliyor. Yine 10 kişinin altında çalışan işyerleri 5 yılda bir kamu sağlık kuruluşların da sağlık kontrolü yaptırarak sağlık yükümlülüklerini yerine getirebilecekler.

Çalışma Bakanı bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde uygulanacak cezalarla ilgili de açıklamalarda bulundu.  2017’ye kadar süreci izleme değerlendirme dönemi olarak nitelendirdi. Bakan yıl sonuna kadar ceza verilmeyeceğini söylemiş olsa da işverenler olarak yükümlülüklerinizi yerine getirmek için yıl sonunu beklememenizi tavsiye ederim.

Mustafa KESKİN 18 Temmuz 2016