Facebook'ta Paylas  

KDV ve KURUM GEÇİCİ ve GELİR GEÇİCİ BEYANNAMELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK HK


 Sayın Meslek Mensupları

Gelir İdaresi Başkanlığının  “01Temmuz. 2016 tarihinde - KDV1 - KURUM GEÇİCİ ve GELİR GEÇİCİ BEYANNAMELERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK HK” başlığı ile Yaptığı duyuruda adı geçen beyannamelere  “BELGE BİLGİLERİ” kısmı ilave edilmiştir. Eklenen kısma bir ay içinde düzenlenen; Fatura, e- Fatura, e -Arşiv Fatura, e-Bilet, Perakende Satış Fişi, Serbest Meslek Makbuzu, İrsaliyeli Fatura, Özel Fatura gibi belgelerin sayısının BEYANNAMEYE BİLGİ OLARAK EKLENMESİ İSTENMEKTEDİR

     İstenilen bu bilgiler kısmen de olsa Ba-Bs, forumlarında ve geçici vergi beyannamesinde bildirilmektedir. Diğer taraftan e-fatura, e-bilet ve e-arşiv elektronik ortamda olduğundan bildirilmesine gerek bulunmamaktadır.

 Bu bilgilerin geçici vergi beyannameleri ile tekrar istenmesi meslek mensuplarına çok büyük külfet yüklemektedir.

Maliye bakanlığına gerek denetim anlamında gerekse vergisel anlamda hiçbir fayda sağlamayan ve de meslek mensupları için parasal bir karşılığı olmayan angaryalarla meslek mensubunu bıktırmak hiç kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

Maliye bakanımızın her ortamda angaryaların kaldırılacağını ifade etmesine rağmen bırakınız angaryaları kaldırmayı kaldırdıkları angaryayı tekrardan sırtımıza yüklemeye çalışmaktadırlar.

 Üs birliğimiz TÜRMOB un daha öncekinde olduğu gibi bu defada bakanlıkla görüşmelerini sürdürdüğünü bu konunun çözümü için çaba sarf ettiğini,  tüm oda yönetimlerimiz ve meslek camiamız bilmektedir. Bu konudaki gelişmeleri takip ederek sonuçlarını siz değerli meslek mensuplarıyla paylaşacağımız meslek camiamıza saygı ile duyurulur.

       Konu ile ilgili olarak odamız idari binasında 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 11.00'de Odamız İdari Binasında basın açıklaması yapılacaktır.


Ali FARSAK
Oda Başkanı