Facebook'ta Paylas  

EMEKLİ OLAN KİŞİ DEVLET DAİRESİNDE ÇALIŞABİLİR Mİ?


 Kişi ister SSK(4/A) ister Bağ-Kur(4/B) isterse Emekli Sandığı(4/C) statüsünden emekli olduktan sonra sermayesinin %50 sinden fazlası kamu kurumuna ait olan bir şirkette yada devlet kurumlarında çalışmaya başlarsa emekli maaşı kesilir. Emekli kişilerin sosyal güvenlik destek primine tabi olarak devlet dairelerinde ve sermayesinin %50 sinden fazlası kamu kuruluşlarına ait şirketlerde çalışması mümkün değildir.

Bu konuda etrafınızdan bir çok mağduriyet hikayeleri duyabilirsiniz. Emekliler 2005 yılına kadar devlet dairelerinde emekli maaşları kesilmeden çalışabiliyorlardı. Daha sonra yasal düzenleme yapıldı ve emeklilerin emekli maaşlarını almaya devam ederken devlet dairelerinde çalışmasının yolu kapatıldı. Ancak devlette ve özelliklede belediyelerde özlük işlerine bakan kişiler yasal düzenlemeden haberleri olmadığı için emekli olan kişilerin devlet dairesinde yada belediyelerde işe alınması durumunda emekli maaşlarını kestirmeden işe başlatmaları dolayısıyla işe girenlerin hem emekli maaşı almalarına hem de devletteki çalışmaları karşılığında ücret almalarına neden oldular. Devlet dairesinde işe başlayan kişilerin emekli olduğu daha sonra anlaşıldığında ise SGK haklı olarak kişiye yaptığı emekli maaş ödemlerini geri istedi.

Konu mağdurlar tarafından mahkemeye taşındı ancak yerel mahkemeler çalışanları haklı bulmasına karşın Yargıtay çalışanlar aleyhine yerel mahkeme kararlarını bozdu ve çalışanlar yersiz olarak aldıkları emekli maaşlarını SGK ya ödemek zorunda kaldılar.

SORU;

Merhaba, 2014 yılı haziran ayında belediye kurumunda taşeron olarak çalışmaya başladım. Bu süreden önce emekli olmuştum. Şu ana kadar bir sorun olmamasına rağmen dün tarafıma SGK' dan gelen bir yazı ile çalışmış olduğum tespit edildiği ve çalışmaya başladığım tarihten itibaren ödenen tüm emeklilik maaşlarının geri ödenmesi ile ilgili bir evrak geldi. Hizmetim SSK(4/A) olarak görünüyor. SGK' yı aradığımda ise bana verdikleri cevap, kamuya tabi çalıştığım ve maaşların geri iadesini yapmam gerektiği oldu.


CEVAP;

Gökhan Bey;

SGK' dan gelen yazının içeriği, devlet dairesinde yada belediyeler ile sermayesinin %50 sinden fazlası devlete yada belediyelere ait olan şirketlerde çalışanlar için maalesef doğru. Sizin durumunuz biraz detaylı incelenmeli. Zira sorunuzda bahsettiğiniz gibi sermayesinin %50 sinden fazlası yada tamamı özel sektöre ait bir taşeronda çalışıyorsanız siz emekli olmuş olsanız bile SGK' nın sizin işverenden aldığınız ücretiniz üzerinden  sosyal güvenlik destek primi kesmesi gerekir ve emekli maaşı alırken çalışmaya devam etmenizde bir mahsur bulunmamaktadır. Ancak çalıştığınız firma bir belediye şirketi ise yani sermayesinin %50 sinden fazlası belediyeye ait bir şirketse sizde kamu kurumunda çalışıyor sayıldığınızdan emekli maaşı alırken çalışmanız yasal olmayacağında SGK sizden, almış olduğunuz emekli maaşlarını geri istemekte haklı olacaktır.

Mustafa KESKİN - 08.07.2016