Facebook'ta Paylas  

SGK'DAN SÜT PARASI ALMANIN ŞARTLARI VE MİKTARI;


 Kamuoyunda ve halk arasında süt parası olarak geçen emzirme ödeneği, doğum yapan sigortalı kadına veya çalışmayan ve sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilmektedir. Emzirme ödeneği, hizmet akdine tabi çalışan, SSK(4/A) lı sigortalılar ile kendi adına ve hesabına çalışması nedeniyle Bağ-Kur(4/B) lu olan sigortalıların yararlanabileceği bir yardım türüdür. Kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince bu yardım kendi kurumlarınca ödenmektedir.

SGK' dan emzirme ödeneği (süt parası) alabilmek için doğum yapan kişinin kendisinin veya eşinin SSK(4/A)  veya Bağ-Kur(4/B) kapsamında sigortalı olması gerekmektedir. Aranan diğer şartlar ise bebeğin sağ olarak dünyaya gelmiş olması ve sigortalının doğum tarihinden önceki bir yıl içinde en az 120 günlük sigorta bildiriminin  olması şartı aranmaktadır. Bağ-Kur(4/B) sigortalısının emzirme ödeneği alabilmesi için genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması gerekmektedir. Emzirme ödeneği analık sigortası kapsamında ödendiğinden kısa vadeli sigorta kapsamında sigortalı olanların yada eşlerinin doğum yapması halinde de emzirme ödeneğinden yararlanılacaktır.

Sigortalıların  işten çıkması yada faaliyetlerine son vermesi nedeniyle sigortalılıklarının sona erdiği  tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120  günlük sigorta bildirimi olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. İsteğe bağlı sigortalı olan kadının doğum yapması halinde eğer eşi SSK(4/A) yada Bağ-Kur(4/B) kapsamında sigortalı ise yine eşinden dolayı emzirme ödeneğinden faydalanabilecektir.

SGK tarafından 2016 yılı için emzirme ödeneği 122,00 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneğinde zaman aşımı, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır. Bu süre içinde alınmayan süt parasını SGK, talep edilse bile zamanaşımını ileri sürerek ödemez.

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılara, Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden doğan çocuğa ilişkin bilgiler tespit edilerek, herhangi bir talep şartı aranmaksızın emzirme ödeneği ödenir. Ancak, bilgilerin SGK sistemine düşmemesinden dolayı ödeneklerinin otomatik ödenememesi durumunda da sigortalıların bulundukları yerdeki SGK il müdürlüğüne / sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekmektedir. Müracaatın talep dilekçesi ile yapılması  ve ekine  doğum raporu  konulması gerekmektedir.

 

SORU;

Merhaba. Ben 08.03.1984 doğumluyum. 28.04.2014 tarihinde doğum yaptım. Doğumdan 1 bucuk ay öncesi sigortam işten çıkma sebebi ile sona erdi. Bu emzirme ödeneğinden benim şuan yararlanma durumum var mı? Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Ben emzirme ödeneğinin 5 yaş altı olan çocuklar için alınabileceğini duydum böyle bir şey var mı? Eşimin de sigortası yok. Birgül Şahin.

CEVAP;

Birgül Hanım;

Doğumu işten çıktıktan sonraki 300 gün içinde yaptığınızdan diğer şartları da taşımanız halinde emzirme ödeneğini alabilirsiniz. İşten çıktığınızdan bahsettiğinize göre sizin SSK(4/A) sigortalı olduğunuzu varsayarsak, sigortalılığınız kapsamında analık sigortasından yararlanabilmeniz için çocuğunuzun yaşaması ve doğum yaptığınız tarihten geriye doğru 15 ay içinde 120 günlük sigorta bildiriminizin olması gerekmektedir. Bu şartları da taşıyor olmanız halinde emzirme ödeneğinden yararlanabilirsiniz. 2014 yılında doğum yapmanız emzirme ödeneğini almanıza  bir engel teşkil etmemektedir. Zira emzirme ödeneğinin alınmasında zaman aşımı 5 yıldır. Doğum yaptığınız tarihten sonraki süreçte 5 yıl geçmemişse ki sizde henüz geçmemiş, zamanında almadığınız emzirme yardımını alabilirsiniz. Bunun içi size en yakın SGK il müdürlüğüne yada merkez müdürlüğüne yazılı talepte bulunmanız ve talep ekine doğum belgesini koymanız yeterli olacaktır.

MUSTAFA KESKİN - 17.05.2016