Facebook'ta Paylas  

SGK İŞVEREN ŞİFRELERİNİ İNTERNET ORTAMINDA VERMEYE BAŞLADI


 SGK, işverenler tarafından yapılan bildirimlerin çoğunu internet ortamında almaktadır. İşveren açısından büyük kolaylık olan bu uygulamada en önemli iki işlem hala manüel olarak yapılmaktaydı. Bunlardan bir tanesi işyeri tescili ki bu işlem hala manüel olarak kağıt formla yapılmaktadır. İkincisi de işyeri tescil işleminin devamı olan şifre verme işlemidir. Bu işlem içinde  yine bizzat kuruma gidilerek başvuru  yapılmakta ve yine şifre bizzat işveren yada vekil tayin ettiği kişi tarafından imza karşılığı kurumdan teslim alınmaktaydı. Ne yazık ki birbirinin devamı olan ve iç içe geçmiş bu iki işlem için SGK' da iki ayrı servis hizmet vermekte, yine benzer belgeler istenmesine rağmen işveren her iki servis için ayrı ayrı belgeler oluşturarak kuruma başvurmaktaydı. Bu işlemler hem SGK' nın işini arttırmakta hem de işverene eziyete dönüşmekteydi.

Yeni atamalarla kadrosunu güçlendiren ve atamalarda liyakati ön plana çıkaran Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü, problemli konulardan birini daha çözmüş oldu. SSK (4/A) lı işçi çalıştıran işyerleri için artık işverenler, işlerinden zaman ayırarak SGK' ya gitmelerine gerek kalmadan internet üzerinden başvurularını yaparak internet şifrelerini alabileceklerdir. Bunun için öncelikle işverenlerin bir e-devlet şifrelerinin olması gerekmektedir. Malum e-devlet şifreleri Postanelerden(PTT)  temin edilebilmektedir. İşverenlerin mutlaka e-devlet şifrelerini almalarını tavsiye ediyorum zira bu gün bir çok bilgimize e-devlet sistemi üzerinden artık ulaşabiliyor durumdayız. E-devlet şifresi olan işverenler "www.sgk.gov.tr" adresinde bulunan "E-SGK şifre" kısmını seçerek işlemlerini yapabilirler.

Çok güzel bir atasözümüz var; "Maharet iltifata tabidir" diye. Öncelikle maharetleri ve hizmetleri artsın diye, vatandaşların en az zahmetle hizmete ulamalarını sağlamaya çalıştıklarından dolayı Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, İşverenler Daire Başkanı İbrahim Özçelik ve emeği geçen mesai arkadaşlarına işverenler adına teşekkür ediyorum. Bunla beraber bir an önce işyeri tescilinin de internet üzerinden yapılmasının sağlanmasını değerli dostlarımdan ve meslektaşlarımdan talep ediyorum. İşyeri tescillerinin de internet üzerinden yapılıyor olması halinde, işverenlerin istisnai haller dışında SGK' ya gitmelerine gerek kalmayacaktır. Bu, işverenler için önemli olduğu kadar kurum personelleri için de önemlidir. Kurum personeli mutat ve sistem üzerinden yapılabilecek basit işlemlerle uğraşmak yerine mesailerini prim tahakkukunu ve tahsilatını arttırmak gibi daha önemli işlere ayıracaktır. Bu yönüyle, SGK' da bu işten karlı çıkacaktır.

SGK yönetimi modern, hızlı ve etkin bir hizmet ağı oluşturmak, prim tahakkuk ve tahsilatlarını arttırmak istiyorsa bilgi  işletim sistemi için yapılması gereken yatırımları, maliyetlerini göz ardı ederek en kısa zamanda hayata geçirmelidir. Çünkü çıkacak maliyetler, genel bütçeden sonra ülkemizdeki en büyük bütçeye sahip SGK için önemli maliyetler değildir. Sağlanacak avantajlar ise maliyetlerle kıyaslanamayacak kadar büyük olacaktır.

S ORU;

Mustafa bey merhaba, Önceden kız çocuğu evlenmediği  ve herhangi bir sigorta kapsamında olmadığı sürece  anne-babası üzerinden sağlık yardımı alıyordu. Yeni sigorta yasasına göre Genel sağlık sigortasından yararlanabilmesi  için (çalışmayan bekar kız çocuğu) gelir testi yaptırıp aylık ödeme yapması gerekiyor mu?  Teşekkürler….Birşen C.

CEVAP:

Birşen Hanım;
Bu uygulamada bir karışıklık var. Onun için konuyu biraz anlaşılabilir anlatmak istiyorum.
SGK uygulama kanunu 01.10.2008 tarihinde uygulamaya girdi. Bu tarihten önce sizin de dediğiniz gibi kız çocukları evli değillerse bir işyerinde sigortalı olarak çalışmıyorlarsa ve kendi adlarına aylık almıyorlarsa yaşları ne olursa olsun anne ve babaları üzerinden sağlık yardımlarından yararlanıyorlardı. Aynı şartlar erkek çocuklar için geçerli değildi. Tabiri caiz ise kız çocuklarına pozitif ayrımcılık yapılmıştı. Yeni uygulamaya göre bu pozitif ayrımcılık kız çocuklarının elinden alındı. Ancak düzenleme ile 01.10.2008 den önce bakmakla yükümlü olmak hakkını elde eden kız çocukları 01.10.2008 tarihinden sonrada bu haktan yararlanmaya devam edebilecekler. Örneğin 2005 tarihinde doğan ve annesi yada babasından birisinin çalışmasından dolayı bakmakla yükümlü olunan kız çocuğu bu hakka 01.10.2008 tarihinden önce haiz olmasından dolayı şu anda ve sonrasında evli olmamak, sigortalı olarak çalışmama ve kendisinden dolayı aylık almamak koşuluyla yaşı ne olursa olsun anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edeceğinden kendi adına genel sağlık sigortası yaptırmasına gerek bulunmamaktadır.
Hal böyleyken 01.10.2008 tarihinden sonra doğan  yada 01.10.2008 tarihinden önce doğmakla birlikte anne ve babası 01.10.2008 tarihinden önce hiç sigortalı olmayan kız çocukları üniversitede okumak/ mezun olmak koşulu ile 25 yaşına kadar anne ve babası üzerinden sağlık hizmeti alabileceklerdir. Bu kız çocuğu 25 yaşından sonra çalışmıyorsa kendi adına genel sağlık sigortası ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Kaldı ki genel sağlık sigortalısı olmak zorundadır. Kendi başvuruda bulunmasa bile sistem ona genel sağlık sigortası borcu çıkaracaktır.

MUSTAFA KESKİN - 05.03.2016