Facebook'ta Paylas  

BAĞ-KUR (4/B) BORÇLARINIZI SİLDİREBİLİRSİNİZ;


 Çoktan beri konuşulan haber son torba yasayla geldi. Bağ-Kur (4/B) sigortalıları borçlarını sildirebilecek. Şirket ortağı yada vergi mükellefi veya diğer statüler gereği Bağ-Kur(4/B)  sigortalısı olanlarla tarımsal faaliyetlerinden dolayı Bağ-Kur (4/B) sigortalısı olanlar borçlarını ödeyemedikleri için SGK bu prim borçlarını tahsil etmekte zorluk çekmekteydi.  Yasa gereği icra işlemleri başlatması gerekirken vatandaşlarımız zor durumda kalmasınlar diye SGK tarafından icra işlemleri başlatılmadı. Bu durumda hem kurum personeli görevlerini yapmamış oluyor hem de Bağ-Kur (4/B) sigortaları bazı haklardan istifade edemiyorlardı. Sorun tam kör düğüm olmuş vaziyette iken yapılan bir yasal düzenleme ile hem SGK rahatladı hem de Bağ-Kur (4/B) sigortalılarının, SGK tarafından verilen ve borçları olduğu için istifade edemedikleri bazı hakları alma yolları açılmış oldu. Konu psikolojik olarak ta problemli bir konuydu. Konunun hem SGK üzerinde psikolojik bir baskısı vardı hem de Bağ-Kur (4/B) sigortalıları, çıkan ve ödeyemedikleri borçlar nedeniyle psikolojik zorluklar çekmekteydi. Bu nitelikleri itibariyle düzenlemeyi yerinde ve önemli buluyorum.

KİMLER BORÇLARINI SİLDİREBİLİR;

Borçlarını  bir yıldan daha fazla borcu olan Bağ-Kur(4/B)  sigortalıları sildirebilecek. Tarım Bağ-Kur (4/B) lular da bu haktan yararlanabilecek. Hatta prim yapılandırması yapmış ancak yapılandırması bozulanlar ile prim yapılandırması devam etmekte olanların talepleri halinde de borçları tamamen silinecektir. Bir yıldan daha az prim borcu olanların bu haktan yararlanması yapılan düzenlemeye göre mümkün olmayacak. Birde unutulmaması gereken bu düzenlemenin sürekli bir düzenleme olarak uygulamada yer almayacak olmasıdır. Süreli bir düzenleme olması nedeniyle prim borcu olan Bağ-Kur(4/B) sigortalılarının yasanın yayınlandığı tarihi takip eden aybaşından itibaren 3 ay içinde düzenlemeden yararlanmak için SGK ya başvurmaları gerekmektedir. Bu itibarla Temmuz/2015 ayı sonuna kadar mutlaka başvuru yapılması gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır.

BORÇ SİLDİRMEK AVANTAJLI MI?

Af yasası kapsamında prim yapılandırmasına başvurup ta yapılandırması devam edenlerin prim borçlarını ödemeye devam etmesi ve prim borçlarını sildirmek için başvuruda bulunulmamasının kendileri için daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Çünkü yapılandırma için başvuranların gecikme zammı ve gecikme cezası silindiği için sadece prim borçlarını yapılan değerlendirme ile birlikte taksitli ödeme şansları bulunmaktadır.

Bağ-Kur (4/B) sigortalısının prim affından yararlanarak yaptığı yapılandırma bozulmuş ise yada sigortalı hiç yapılandırma yapmamış ise prim borçlarını sildirmesinde yarar bulunmaktadır. Çünkü sigortalının borçlarının silinmesi ile birlikte sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanma fırsatı bulacaklardır.

Prim borçları silinen sigortalılık süreleri silinmiyor sadece donduruluyor. Bu da sigortalının ödeme gücü olduğunda tekrar prim borçlarını ödeyerek sigortalılık sürelerini elde edebileceği anlamına geliyor.

SORU;

Mustafa bey merhaba,

Yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan bir firmada çalışıyorum. Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz var ve yaş ortalaması 18-20 arası. Bu öğrenciler üniversite okuyan öğrenciler olup, bu öğrencilerinde Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescil işlemi yaptırmaları gerekiyor mu? İyi günler. Zeynel Aydoğan

CEVAP:

Zeynel Bey;
Ülkemiz vatandaşlarının genel sağlık sigortası olma zorunluluğu 5510 sayılı Yasa ile getirilmiştir.
Ancak genel sağlık sigortalısı olmanın bazı istisnaları da bulunmaktadır. Bunlardan biri de Yurt dışında ikamet eden ülkemiz vatandaşlarıdır. Bunlar genel sağlık sigortalısı olamazlar. Yurtdışında okumaya giden gençlerde ikametlerini ülkemizden aldırırlar ve yurtdışında ikamet ettiklerini bildirirlerse,  ( bunu konsolosluk belgesi ile ispatlayabilirler) genel sağlık sigortası tescilleri iptal edilir. Onlar için prim tahakkuku yapılmaz.
Yurtdışına öğrenim için giden kişi, denkliği kabul edilmiş bir öğrenin kurumunda tahsil görüyorsa 25 yaşına kadar kendi adına genel sağlık sigortası tescili yapılmaksınız anne veya baba üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecektir. Tescil yapılmayacağı için de GSS prim tahakkuku yapılamayacaktır
.

Mustafa KESKİN