Facebook'ta Paylas  

STAJER ÖĞRENCİ OLABİLMENİN ŞARTLARI


  Orta öğrenim yada yüksek öğrenime devam eden öğrencilerden sadece teknik yada meslek okullarında okuyanlar zorunlu olarak staj yapmak zorundaydılar ve bu öğrencilerin  staj sürelerindeki çalışmalarından dolayı yaptırılması gereken kısa vade sigorta kolları (iş kazası,meslek hastalığı) sigortası, okulları tarafından yaptırılmaktaydı. Öğrencilerin okudukları bu tür okulların bütçelerinde staj primi ödenekleri de bulunmaktaydı.

Daha sonra stajla ilgili mevzuatta önemli ve güzel düzenlemeler yapıldı. Staj yapılması zorunlu olan okulların dışındaki okullarda  öğrenimlerine devam eden öğrencilerinde çalışma hayatına atıldıklarında belli bir tecrübelerinin olması  gayesiyle mevzuattaki "zorunlu staj" ibaresindeki "zorunlu" kelimesi kaldırılarak tüm öğrencilerin staj yapmalarının yolu açılmış oldu.

Mevzuatta "zorunlu staj" ibaresinin geçtiği dönemde okudukları okul yada bölümler zorunlu staja tabi olmayan öğrenciler okul bitiminde yada okurken staj adı altında çalışıyor olsalar dahi bu öğrencilerin sigortaları, çalıştıkları işverenler tarafından yapılmak zorundaydı ve bu öğrenciler diğer işçiler gibi staj amacıyla çalışmış olsalar bile tüm sigorta kollarına tabi sigortalı olmaları gerekmekteydi. Bu itibarla da işverenler maliyetlerin yüksek olması nedeniyle zorunlu staja  tabi olmayan öğrencileri çalıştırmaya yanaşmamaktaydı.

Staj yapmak isteyen öğrencilerin, okulları tarafından kısa vadeli sigorta kollarından (iş kazası,meslek hastalığı) sigortalı olarak SGK' ya bildirimlerinin yapılması kaydıyla artık tüm öğrencilere staj yapma yolu ve imkanı tanınmıştır. Eğer okulları tarafından staj süresi müddetince sigorta giriş ve bildirimleri yapılmazsa işverenler bu konumdaki öğrencileri stajyer olarak çalıştıramayacaklardır.

 SORU;

 Sayın Mustafa Keskin,

14 Temmuz Pazartesi günü staja başlayacağım ve okul sigortasına ihtiyacım olduğunu söylediler.(Uludağ Üniversitesi'nde okuyorum.)Okul sigortasını istediğimiz zaman alabilir miyiz? Belli bir şartı yada tarihleri var mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. Saygılarımla,Tolga Katlanır

 

CEVAP:

Tolga bey;
Stajyerlik düzenlemesinde artık zorunlu staj ibaresi kaldırıldığından okullar da ister zorunlu staja tabi olsun isterse zorunlu staj uygulaması bulunmasın öğrencilerin staj yapmak istemeleri  halinde, okulları tarafından, sadece kısa vadeli sigorta kollarına tabi sigorta girişleri yapılmak kaydıyla, işyerlerinde staj yapabilmektedirler.
Siz okulunuza müracaat ederek, belirlediğiniz işyerinde staj yapmak istediğinizi belirteceksiniz ve okulun böyle bir ödeneği varsa sizin için staj süresinde sadece kısa vadeli sigorta bildirimi yapacaklar ve siz o belge ile staj yapacağınız işyerine başvuracaksınız. Bu şekilde staj yapmanız mümkündür. Staj belgesi ve bununla beraber sigorta girişiniz olmaz ise işyerinde normal sigortalı gibi çalışmış sayılacağınızdan işverenler bu işleme yanaşmayacaklardır.

Mustafa Keskin