Facebook'ta Paylas  

Adım Adım e-fatura e-defter başvurusu


 E.FATURA BAŞVURUSU

1.ADIM;

Mali Mühür Başvurusu ; Mali Mühür Sertifikası ve e-Fatura Uygulamasına başvurmak için, www.gib.gov.tr adresinden başvuru linkine tıklanır ya da mportal.kamusm.gov.tr/bp/mm.go adresine gidilir. Açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvuru gerçekleştirilir. Başvuru esnasında E-Fatura yöntemi seçilir. Portal yöntemini tercih edenler https://portal.efatura.gov.tr/efatura/login.jsp adresinden Elektronik faturalarını gelir idaresinin sistemine yükleyebilirler. Entegratör firmayı tercih edenler ise Gelir İdaresi Başkanlığının yetkili kıldığı firmalarla anlaşma yapabilir. Bu entegratör firmalar aracılığı ile faturalarını gönderip alabilirler. İlave olarak Kabul, Red, İade gibi işlemlerini de yapabilirler.  Başvuru neticesinde hem e-Fatura hem de Mali Mühür Sertifikası kullanıcısı olursunuz.

2. ADIM;

Özel Entegratör Başvurusu;  Elektronik Fatura yöntemi olarak özel entegratör seçildiyse, Entegratör firma ile bir sözleşme imzalanır. Mali Mühür sözleşme ile birlikte Entegratör firmaya gönderilir. Entegratör firma, Gelir İdaresi Başkanlığına firma adına E-Fatura süreçlerini yapacağını beyan eder ve firmanın mali mührünü firmaya iade eder. Firma Mali Mühürü ile E-Defter işlemlerini uygulamaya devam eder. Entegratör firma olarak İşNet firması tercih edildiyse www.isnet.net.tr adresinden firma ile irtibata geçilebilir.

 

 

3-ADIM; 

Muhasebe Yazılımı; TÜRMOB’un E-defter ve E-Fatura süreçlerini yazılımın içinden çıkmadan pratik bir şekilde yapabilmeleri için firmaların kullanımına sunduğu 2 adet yazılım çözümü bulunmaktadır. Luca Koza Ticari Paket ve Kurumsal Çözümler ve Luca Net Kobi Ticari Yazılımı. Luca Mali Müşavir Paketi ile tam entegre çalışan bu yazılımlar ile tüm E-Defter ve E-Fatura süreçleri hatasız ve pratik bir şekilde yapılabilir. Ön bilgi için http://www.luca.com.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=54 web sayfasındaki telefonlardan ulaşabilir ya da Adana ilindeki tanıtım taleplerinizi  0 545 903 94 40  Derya ERYILMAZ’a iletebilirsiniz.

E.DEFTER  BAŞVURUSU

1.ADIM; MALİ MÜHÜR BAŞVURUSU; e-Defter uygulamasında kullanılacak Mali Mühür Sertifikasına başvurmak için, mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine gidilir. Açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvuru gerçekleştirilir. Bu link üzerinden başvurduğunuzda sadece Mali Mühür Sertifikası için başvurmuş olacaksınız. E-Defter Uygulama başvurusu ayrıca GİB üzerinden yapılmalıdır.(daha önce  e fatura için mali mühür alanlar e defter için mali mühür almalarına gerek yoktur,aynı mali mühürü e defter için de kullanacaklardır)

2.ADIM  -GİB’E E DEFTER BAŞVURUSU; e defter uygulamasına geçtiğimizi bildirmek için mali mühür bilgisayara takılı iken  GİB   sitesinden e.defter  sayfasına  gidilir. açılan sayfada ilgili alanlar doldurulduktan sonra kaydet butonuna basılır,gelen ekrana mali mühür pin kodu yazılır .işlemin başarı ile gerçekleştiğine dair  GİB ten gelen e mail ile işlem tamamlanmış olacaktır.31/12/2014 son gün.

3.ADIM; LUCA E DEFTER YAZILIMI SATIN ALINMASI; luca mmp yazılımı kullanan meslek     mensupları  luca.com.tr  sitesine girerek  uyelik  bölümünden  e defter  formunu indirerek  175 + kdv  ödeyerek programlarını hazır hale getirilir.Nisan 2015 den önce bu sözleşme yapılmalıdır.

4-ADIM: BERAT İŞLEMİ e.defter  uygulaması özel entegretörlük hizmet sözleşmesi www.işnet.net.tr  adresinden indirilir. Açılan sayfada ilgili alanları doldurarak başvuru gerçekleştirilir.(işnet ile çalışacaklar için,bu sözleşme nisan 2015 den önce yapılmalıdır.) ocak ayı nisan ayının sonunda ,şubat ayı mayıs ayının sonunda ,mart ayı haziran sonunda şeklinde devam eden beratlar   gönderilerek e defter işlemi her ay devam eder.son olarak aralık ayı yeni yılın nisan sonunda berat edilir.

                                                                                                                                              

AYHAN TEMUR
SMMM     

                                  

 

                                                                                                                                              

AYHAN TEMUR
SMMM