Facebook'ta Paylas  

Sgk' da İşyeri Tescil İşlemlerinde Yeni Dönem


 SGK, reform çalışması ile birlikte hem mevzuatını değiştirdi, mevzuatta yapılan değişiklikle beraber norm ve standart birliği sağlamaya çalıştı hem de bilgi işlem alt yapısını güçlendirerek uygulamalarının bir çoğunu sanal ortama taşıdı. Bu da uygulamada işverenler ve mali müşavirlerin işlerini kolaylaştırdı. Uygulamaların sanal ortama taşınıp işlemlerin internet üzerinden yapılması ile birlikte aslında SGK kendi yapacağı işleri işveren ve mali müşavirlere yaptırarak  işlerini azaltmış oldu. SGK binalarındaki yığılmalar azaltıldı. Bağ-Kur ve SSK' nın adı kuyruklarla anılırken SGK Başkanlığınca yapılan bu düzenlemelerin sayesinde, çok şükür kuyruklar son derece azaldı, hatta bazı servislerde bitti. Bunlara örnek vermek gerekirse, ay sonlarında ana baba yerine dönen bordro kontrol servisleri ile yine her gün kalabalıktan geçilmeyen sigortalı tescil servisleri rahatladı. Buların dışında da SGK, uygulamalarının bir çoğunu internet ortamına aktardı. Belki de 2008 yılından sonra sanal ortamı en yoğun kullanan ve bu konuda gözle görülür bir başarı sağlayan en önemli kurum SGK' dır.

Ancak bu kadar güzel gelişmeler son 7-8 yıla sığdırılmışken SGK, bir türlü işyeri bildirgesini internet üzerinden yapmayı başaramamıştı. Ben bunun İşyeri tescil işleminin internet üzerinden yapılmasının zorluğundan kaynaklandığını düşünmüyorum. Bu SGK' da hala eski zihniyetteki memurların varlığından kaynaklanmaktadır. Çünkü işyeri bildirgelerinin internet üzerinden verilmesi teknik olarak mümkündür. Aslında yapılacak işlemin sigortalı tescilden bir farkı da bulunmamaktadır. SGK' da eski Türkiye' nin memurları, işverenlere güvenmemeye onların her an tescil işlemleri ile birlikte usulsüz işlemler yapacaklarını ve bir sorun yaşanmaması için olabildiğince teknolojiden uzak durmak gerektiğini düşünüyorlar. Onlar SSK ve Bağ-Kur' daki teknolojisiz günlere özlem duyuyorlar. Böyle olmasa kurulacak güvenli sistemlerle bu işlemde internet ortamında çok daha önceden yapılabilir hale getirilirdi. Zira manüel olarak işyeri tescilleri yapıldığında da SGK bir çok usulsüz işlemlerle karşılaşmaktadır.

SGK' da çok kısa süre önce sigorta primleri genel müdürü değişti. Bu değişim, işlemlerde de kendini göstermeye başladı. İşyeri tescili ile ilgili söylediğimiz yukarıdaki sorun da artık tarihteki yerini almış oldu.

Yeni düzenleme ile ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işverenlerimizce halen SGK' ya kağıt ortamında verilen işyeri bildirgelerinin elektronik ortamda gönderilmesine imkan sağlandı. Uygulamaya tüm Türkiye' de geçildi. İşyeri bildirgelerinin e-Sigorta kanalıyla gönderilmesine ilişkin uygulamaya hali hazırda isteğe bağlı olarak geçilmiş olup, İşveren Uygulama Tebliğinde zorunluluk konusunda değişiklik yapılıncaya kadar, ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlayan işverenler işyeri bildirgelerini e-Sigorta kanalıyla gönderebilecekleri gibi kağıt ortamında da SGK' ya verebileceklerdir.

İşyeri bildirgelerini e-sigorta kanalıyla gönderen işverenlerin Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde yer alan belgelerle birlikte sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri sistemin şimdilik tek eksiği olarak gözükmektedir.

Bu modern uygulamanın hayata geçmesinde emeği geçen başta genel müdürümüz Ahmet Açıkgöz ve ekibine işverenler ve özelliklede mali müşavirlerimiz adına teşekkür ediyorum.

 

SORU;

Mustafa Bey, Arkadaşım bir işyeri açtı. Bir de şubesi var ama işyerini kapatacak. Terki kayıt verecek bunu aynı şehirden yapması mecbur mu? Başka şehirden de terki kayıt yaptırabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Songül Gökova

 

 

 

 

CEVAP:

Songül Hanım;
Terki kayıttan kastınız SGK kapsamındaki bir işyeri dosyasının kapatılması ise yapılması gereken sadece SGK' ya işçi çalıştırmayacağınıza dair bir dilekçe göndermeniz yeterli olacaktır. İşyerinin dosyasının olduğu SGK il müdürlüğüne bulunduğunuz ilden iadeli taahhütlü posta ile de işçi çalıştırmayacağınıza dair dilekçenizi gönderebilirsiniz. Şahsen başvuru yapmak zorunluluğu bulunmamaktadır. 
Dosya 2 yıl hareketsiz kaldığında SGK tarafından Kanun kapsamından çıkarma işlemi yapılacaktır.
Terki kayıttı vergi dairesi açısından soruyorsanız bu vergi uzmanlarının cevaplayacağı bir soru olacağından benim uzmanlık alanıma girmemektedir.

Mustafa Keskin