Facebook'ta Paylas  

********* SGK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HATIRLATMA**********


 

SGK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HATIRLATMA

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı web sayfaları ve “e-uygulamaları” 1 Kasım 2010 pazartesi gününden itibaren kişiye özel oldu.
Bugüne kadar “www.ssk.gov.tr”, “www.bagkur.gov.tr” ve “www.emekli.gov.tr”  sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce yararlanıyor, bu internet sayfalarına girerek kendisine ya da bir başkasına ait verileri sorgulama imkanı buluyordu.
Ancak bazı şikayetlere sebep olan bu uygulamaya 1 Kasım 2010 tarihi itibarı ile son verildi. Artık hizmet dökümü, emekli aylığı bilgisi, sicil bilgileri gibi bilgilere ulaşmak, her vatandaş için kişiye özel duruma getirildi.

İŞTE O DUYURU
SGK tarafından web sitesi üzerinden yayınlanan duyuruda şu ifadeler yer alıyor: “Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, kurumumuz internet sitesinde yayınlanmakta olan sigortalılara ait bilgilerin 01.11.2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanması için gerekli çalışmalar tamamlanmış olup, bu tarihten itibaren kişisel bilgiler Kurumumuz www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacaktır.
Bu çalışma ile vatandaşlarımızın kullanıcı adı ve şifreleri ile e-Devlet Kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmaları sağlanmış olacaktır. Kamuoyuna duyurulur.”
Bu uygulama ile artık okurlarımıza ait bilgileri bizim internetten öğrenme şansımız olmuyor. Bize e-mail, faks veya mektup göndererek emekliliğini hesaplatmak isteyenler, kendileri temin edecekleri özel bilgilerini; işe giriş tarihlerini (varsa stajyerlik durumlarını), hangi sosyal güvenlik kurumunda, kaç yıllarında, ne kadar süre çalıştıklarını, prim ödeme sürelerini, varsa askerlik, doğum, yurt dışı veya diğer borçlanmalarını ve yine varsa filli hizmet sürelerini, doğum tarihlerini (yıl, ay ve gün olarak), mümkünse Sosyal Güvenlik Kurumu, 4-1(a), 4-1(b), Tarım SSK (4-1(a) Tarım Bağ-Kur (4-1(b) veya İsteğe Bağlı dökümlerini bize ulaştırırlarsa, emekliliklerini hesaplayabileceğiz. Bunun en kısa zamanda değişeceğini umuyoruz.