Facebook'ta Paylas  

Üyelerimizin Dikkatine Adana SMMM Odasından Önemli Duyuru


VERGİ LEVHALARININ TASDİKİ KONUSUNDA UYARI

Defterini tutmadığınız veya defterini tutmayı bıraktığınız mükelleflerin vergi levhalarını tasdik etmeyiniz. Vergi Dairelerine verilen vergi levhası tasdik listelerinde defterini tutmadığınız ve beyanlarını vermediğiniz mükelleflerin isimleri sehven de olsa yazılmaması ve listeleri yaparken titiz davranılması gerek. Bu konudaki şikayetler artmış durumda ve Oda Disiplin Yönetmeliği gereğince ceza uygulaması icab eder.

MÜŞTERİ BİLDİRİM LİSTELERİ

Oda Disiplin Yönetmeliği gereğince müşteri bildirim listelerinizi düzenli ve doğru bir şekilde her altı ay da bir olmak üzere Vergi Dairenize ve Odamıza yılda iki defa olmak üzere bildirilmesi gerekir.


DEFTER VE BELGELERİN TESLİMİ HAKKINDA

Defter ve belgeleri tuttuğunuz mükelleflerinizin meslektaşlar arası değişim söz konusu olduğunda mutlaka Devir – Teslim tutanağı yapmak zorunluluğu vardır.


ARACILIK SÖZLEŞMESİ HAKKINDA

Elektronik ortamda beyanlarını gönderdiğimiz mükelleflerin işlerinden dolayı “Elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi” (Ek2-4) şeklindeki Aracılık sözleşmelerini yapmak gerekir. Aksi halde internet ortamında gönderilen beyanların gönderilmesinin sonucunda doğacak bir olumsuzluktan sorumlu olabilirsiniz. Denetim elemanları Vergi Usul Kanunu 227. maddesi gereğince müteselsil sorumluluktan ceza uygulama yoluna gidebiliyor.