Facebook'ta Paylas  

TÜİK VERİ TOPLAMADA YENİ YÖNTEME GEÇTİ


 İstatistikî Veriler Artık İşyerleri Tarafından TÜİK Başkanlığınca geliştirilen WEB Uygulamaları Aracılığı İle İnternetten Girilecek.

 Türkiye İstatistik Kurumu, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca çeşitli konularda sayım ve anket düzenlemek ve sonuçlarını kullanıcılara sunmakla yükümlüdür. Dünyada ve ülkemizde sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak, işgücü ve zaman maliyetini en aza indirmek, zamanlı veri üretimi yapabilmek amacıyla işyeri bazındaki araştırmalarımızın bundan sonra her işyerine özel tanımlanan Kullanıcı Adı ve Şifre kullanılarak, internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesine karar verilmiştir.

Tüm anket çalışmalarımızda aynı kullanıcı adı ve şifre kullanılacağından, girişimlerin bu şifreleri özenle saklaması gerekmektedir.

 Soru formlarına giriş yapılmasını sağlayacak kullanıcı adı ve şifre bilgileri, Bölge Müdürlüğümüz tarafından girişimlere iletilecektir.

 Uygulama ve TÜİK Veri Giriş Programı hakkında detaylı bilgi için:

https://harzemli.tuik.gov.tr/verigiris-program-tanitimi.pdf

 Veri Giriş programı rehberi için:

https://harzemli.tuik.gov.tr/verigiris-kilavuzu.pdf

 adreslerinden detaylı bilgi sağlayabilirsiniz.

 FAALİYET SINIFLANDIRMASINDA NACE Rev.2  için 2014 KOD KİTABI YAYINLANDI.

 Ülkelerin ekonomik ve sosyal yapı özelliklerinin incelenmesinde istatistiki bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgilerin gerek kullanıcılar arasında, gerekse uluslararası alanda anlaşılabilir olması ortak sınıflamalara uygun üretilmelerine bağlıdır. Küreselleşmenin her geçen gün etkilerinin arttığı günümüzde ve içinde bulunduğumuz bilgi çağında, farklı dilleri konuşan, ya da, farklı amaçlara sahip bilgi kullanıcılarının sağlıklı iletişimi ancak, ortak bir dil olan sınıflamalar ve kodlama sistemleri aracılığıyla mümkün olabilmektedir. 

Faaliyetlerin sınıflandırılması için kullanılan NACE Rev. 2, ISIC Rev. 4`e karşılık gelen Avrupa seviyesinde ekonomik faaliyetler sınıflamasıdır. NACE Rev. 2, ISIC Rev. 4`ten daha çok parçalara ayrılmış olmasına rağmen, onunla tamamen uyumludur ve bu yüzden onun Avrupa versiyonu olarak görülebilir. 

 Ülkemizde faaliyetlerin sınıflandırılması için birçok kamu kurum ve kuruluşunda kullanılan NACE kodlarının verilmesi sırasında bazen sıkıntılar çekilebilmektedir. Ülkemizdeki sınıflandırmaların oluşumundan sorumlu olan Türkiye İstatistik Kurumu bu sorunların üstesinden gelebilmek ve sınıflandırmalar ile ilgili her türlü bilgiye ulaşılmasını sağlamak amacıyla “Sınıflandırma Sunucusu” hizmeti vermektedir.

 NACE ve diğer sınıflandırmalar ile ilgili her türlü bilgi, belge ve bu sınıflandırmalara ait sözlüklere;

http://tuikapp.tuik.gov.tr/DIESS/           adresinden ulaşabilirsiniz.

 Ayrıca girişimlere ait faaliyet kodlarını kolayca bulabilmek için

http://tuikapp.tuik.gov.tr/DIESS/FileDownload/Yayinlar/Siniflamalar/NACE_REV.2-ALTILI,_2014.xls

 adresinden NACE Rev.2 –Altılı sınıflandırmasına ait sözlüğe ulaşabilirsiniz.

 Ayrıca her türlü konuda Bölge Müdürlüğümüzle aşağıdaki iletişim kanalları yolu ile irtibata geçebilirsiniz.

 TÜİK ADANA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

 Tel: 0322 457 65 56

                Webden veri girişi ile sorularınız için dahili           : 1126

                Sınıflandırmalar ile ilgili sorularınız için dahili        : 1125   

e-posta: bilgiadana@tuik.gov.tr