Facebook'ta Paylas  

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı Önemli Duyuru


 

ADANA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
BASIN BÜLTENİ ( 2010/09)
(15.10.2010)
 
Başkanlığımız tarafından edinilen bilgi ve Başkanlığımıza ulaşan şikayetlere göre; piyasada kendini maliye müfettişi, gelirler kontrolörü, vergi denetmeni, maliyeci ve benzerleri unvanlar ile tanıtan kimseler olduğu ve bu kimselerin özellikle işletme sahiplerini telefonla arayarak muhtelif adlarda gazete ve dergi, CD, broşür, yemek ve organizasyon davetiyeleri satmaya veya değişik suretlerle menfaat temin etmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Bu kişilerin sahtecilik faaliyetlerini inandırıcı kılmak amacıyla, Vergi Dairesi Başkanlığının muhtelif birimlerinin adını ve iletişim bilgilerini verdikleri anlaşılmıştır.
 
Söz konusu gelişmeler nedeniyle aşağıdaki bilgilendirmelere ihtiyaç duyulmuştur;
 
1- Bakanlığımız ve Başkanlığımızın hiçbir birimi bu mahiyette bir yayın satışı, davet ve benzeri organizasyonlar yapmamakta ve katiyen bu sebeple mükelleflerden bir talepte bulunmamaktadır.
 
2- Bakanlığımız ve Başkanlığımızın inceleme ve denetim birimlerinin yapacakları vergi denetimi ile vergi tahsilatlarına ilişkin usul ve esaslar vergi kanunlarında belirtilmiş olup, vergi denetim ve vergi tahsilatı elemanlarının benzer yöntemlerle mükellefe erişmesi söz konusu değildir.
 
3- Memurlarca yapılacak denetimlerde fotoğraflı kimlik belgelerini göstermesi yasal bir mecburiyet olup, mükelleflerin maliye memurlarından kimlik belgelerini talep etmeleri sahteciliğin önlenmesi için faydalı olacaktır.
 
4- Son olarak mükelleflerimiz ile kanuni temsilci ve yöneticilerinin bu ve benzer yöntemlerle kendilerine ulaşılan kimselere itibar etmemeleri, bu kimselerin taleplerine cevap vermemeleri ve bu neviden olayların yaşanması durumunda Adana Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Koordinasyon Müdürlüğü nün 458 95 26 - 456 10 52 ve Gelir İdaresi Başkanlığı nın 444 0 189 numaralı telefonlarına durumu bildirmeleri önem arz etmektedir.
 
 
Kamuoyu ve mükelleflerimize önemle duyurulur.
 
 
 
     BASIN ve HALKLA İLİŞKİLER BÜROSU
 
 İletişim     : Taner CANBOLAT
Adres        : Adana Vergi Dairesi Başkanlığı 5 Ocak Meydanı  
Telefon      : 352 16 62      Faks       : 352 17 26          Santral          : 352 17 17 (Dahili 1706 )
e-mail       : adanavdb@adanavdb.gov.tr    web adresi : www.adanavdb.gov.tr